• 2015-01-26

Romuald Fajtanowski: Fotografowanie to mój język

Od 20 stycznia w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać wystawę prac Romualda Fajtanowskiego pt. Fotografia. Dekada 2004–2014.

Fot. Romuald Fajtanowski, Sienna, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Romuald Fajtanowski, Sienna, 2008 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor jest projektantem, który opracował około 200 projektów wzorniczych i około 300 kompleksowych opracowań graficznych. Współpracował z wieloma firmami w kraju i za granicą. Od 2007 roku pracuje również w Zakładzie Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, prowadząc zajęcia w autorskiej pracowni projektowania specjalistycznego i ogólnego. Produkty, które zaprojektował, wielokrotnie zdobywały Godło TERAZ POLSKA, uzyskały znak Dobry Wzór nadany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, zdobywały także złote medale Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fot. Romuald Fajtanowski, Sopot, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Romuald Fajtanowski, Sopot, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa to podsumowanie ostatnich 10 lat fascynacji fotografią, zdjęcia które można zobaczyć to zapiski z podróży, notatki z wędrówek, jak i niespodziewane ujęcia robione nagle i na gorąco.

Fotografowanie to mój język, moja mowa, wyrażanie emocji i sposób przekazu. Nie zapisuję słów, nie układam zdań, tylko notuję chwile, pokazuję moment i zatrzymuję go na zdjęciach. (…) Moja dekada – taki mógłby być tytuł prezentowanej wystawy. Wystawy podsumowującej ostatnie 10 lat mojej fascynacji fotografią. Wybrane zdjęcia z tego okresu, to zapiski z podróży, notatki z wędrówek, jak i niespodziewane ujęcia robione nagle i na gorąco. Kawałki życia, czyli nic specjalnego – zwyczajni ludzie, zwykłe sytuacje i miejsca, a dla mnie radość i święto. Odkrywanie tego, obserwowanie i wyławianie z otaczającego mnie świata małych fragmentów rzeczywistości, to moja przyjemność. Uchwycenie momentu, krótkiej chwili i zapisanie jej w kadrze, daje mi tę niesamowitą radość. Radość wyłowienia z szerokiego planu małego epizodu i nadanie mu nowego istnienia.

I właśnie ten krótki błysk, tworzy obrazy, które chcę i pragnę tu przedstawić, podzielić się swymi uczuciami powstającymi podczas patrzenia, podpatrywania i zapisu. Fotografowanie to mój język, moja mowa, wyrażanie emocji i sposób przekazu. Nie zapisuję słów, nie układam zdań, tylko notuję chwile, pokazuję moment i zatrzymuję go na zdjęciach. Chwytam miejsca, w których byłem, ludzi, których widziałem, zapisuję wszystko to co mnie urzekło i zaintrygowało. Tak pod względem formy jak i sytuacji. Swojej konieczności i potrzeby tworzenia, w żaden racjonalny i sensowny sposób nie potrafię zdefiniować. Tak jak nie potrafię zdefiniować i określić jednoznacznie swoich zdjęć. Nie ma we mnie żadnej kalkulacji i potrzeby pracy w danym stylu i charakterze. Intuicja i szczerość – to jedyne co mną kieruje. Cechy te pozwalają zachować mi prostotę i czystość komponowanego kadru, pozbyć się szczegółów i detali. Cała reszta jest już zabawą i radością z obcowania z zapamiętaną chwilą. Nie muszę niczego ubarwiać i upiększać, odcinam tylko niepotrzebne kawałki by zostawić sedno i istotę, która mnie zaciekawiła i urzekła.

Przedstawione na wystawie prace, stanowią fragmenty zapisków z ostatnich 10 lat mojej pracy. Są tu fotografie piękniejsze w swojej formie, bardzo ciepłe i przyjazne w oglądaniu, są i prace kameralne, proste i surowe w wyrazie. Czarnobiałe kwadraty, kadry z ledwie zaznaczonym na nich życiem. To właśnie część mojego życia.

(Romuald Fajtanowski)

Romuald Fajtanowski, Fotografia. Dekada 2004–2014
Wernisaż: 20 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 8 marca 2015 roku
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Dodaj komentarz