• 2015-01-26

Ławeczka w reżyserii Przyłęckiego

13 lutego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu Ławeczka w reżyserii Mateusza Przyłęckiego.

„Ławeczka”, próba do spektaklu (źródło: materiały prasowe)

„Ławeczka”, próba do spektaklu (źródło: materiały prasowe)

To pierwsza w tym roku propozycja w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych. Właśnie ruszyły próby do tego przedstawienia.

Z propozycją wystawienia sztuki Aleksandra Gelmana do Dyrektor Teatru zgłosili się Agnieszka Możejko-Szekowska oraz Bernard Bania.

Ławeczka to wynik wspólnych poszukiwań moich, Agnieszki Możejko-Szekowskiej i Mateusza Przyłęckiego. Wszystko zaczęło się pod koniec 2013 roku, kiedy w czasie rozmów garderobianych z Agnieszką postanowiliśmy znaleźć materiał, tekst, który mógłby być ciekawym wyzwaniem aktorskim dla naszej dwójki. Wstępnie dobraliśmy materiał literacki i przedstawiliśmy naszą propozycję Pani Dyrektor. Ponieważ pracowałem wcześniej z Mateuszem Przyłęckim przy czytaniach performatywnych zaproponowaliśmy go jako kandydata na reżysera naszej inicjatywy. W czasie rozmów z Mateuszem to on zaproponował nam tekst Gelmana. Po pierwszych próbach mogę już powiedzieć, że była to propozycja w 100% trafiona.

Bernard Bania

Zdaniem reżysera – Mateusza Przyłęckiego  Ławeczka to bardzo atrakcyjny materiał do pracy z aktorami: dobrze napisany tekst, zaskakująca fabuła oraz prawdziwi, wielowymiarowi bohaterowie.

Reżyserowanie takiego tekstu jest dla mnie sporym wyzwaniem. Przy wyborze Ławeczki duże znaczenie miało dla mnie to, że tekst opisuje  historię konkretnego spotkania mężczyzny i kobiety, a jednocześnie jest bardzo uniwersalny – odsłania wszystkie mechanizmy jakie mogą uruchomić się w takiej sytuacji, pokazuje jak mężczyzna i kobieta różnią się w sposobie myślenia i przeżywania oraz podkreśla, że prawdziwa bliskość może zaistnieć tylko w sytuacji wzajemnej szczerości, zaufania i wolności. W pracy będę kładł nacisk na zbudowanie z aktorami jak najbardziej wiarygodnych postaci oraz na wydobycie tego, co w tekście najbardziej uniwersalne.

Mateusz Przyłęcki

Ławeczka, reż. Mateusz Przyłęcki
13 lutego 2015 roku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz