Grzegorz Stefański z nową twarzą w Warszawie

Od 20 lutego w warszawskiej Lookout Gallery będzie można oglądać wystawę prac Grzegorza Stefańskiego pt. New Face.

Grzegorz Stefański, kadr z filmu „New Face” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Stefański, kadr z filmu „New Face” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach nadchodzącej wystawy Lookout Gallery w Warszawie pokaże zdjęcia i prace wideo Grzegorza Stefańskiego. Pod wspólnym tytułem New Face artysta zaprezentuje projekty wchodzące w skład wizualno – performatywnego tryptyku.

Na wystawę będą składać się zrealizowane w 2013 roku projekty New Face i Go-See oraz najnowszy film, w którym artysta odwołuje się do ikonograficznego motywu trzech gracji. Przed obiektywem Grzegorza Stefańskiego występują zawsze osoby zawodowo pracujące przed kamerą – młode modelki lub tancerki, a artysta wycofując się pozostawia je przeważnie wyłącznie w towarzystwie aparatu lub w zupełnych ciemnościach. Patrzenie artysty jest intencjonalnie mechaniczne – portretuje wszystkie przypadkowe i niezamierzone gesty.

Powstałe prace to zazwyczaj wykorzystujące narzędzia portretowe, surowe, realistyczne dokumentacje. Zwracają uwagę na estetyczny i poznawczy aspekt relacji między modelem, artystą i widzem. Pokazują co dzieje się poza kontrolowanym zamiarem wydobycia znaczenia w przedstawieniu fotograficznym i próbują przenieść ciężar pracy nad obrazem na odbiorcę. Głównym tematem prac Grzegorza Stefańskiego jest badanie popkulturowych wątków obecnych w kulturze wizualnej. Sięgając po klasyczny w sztuce temat portretu artysta bada jego formułę, tworząc jednocześnie historię o relacji portretowanego z portretującym.

Grzegorz Stefański (ur. 1983), absolwent Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Aktualnie kontynuuje edukację wizualną w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na ASP w Warszawie. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych (Go-See, ZPAF Gallery, Kraków, 2014; emptybottles, Spółdzielnia Goldex-Poldex, Kraków, 2010) i zbiorowych (m.in. Nie ma ziewania, Nowy Teatr, Warszawa, 2014; Darkroom I, akcja, Galeria Bunkier Sztuki, Kraków; Hole, wystawa zbiorowa, TRAFO, Szczecin; NY Art Book Fair, MoMa PS1, Nowy Jork, 2011).

Kurator: Piotr Drewko

Grzegorz Stefański, New Face
Wernisaż: 19 lutego 2015 roku, godz. 19.oo
Wystawę można oglądać do 31 marca 2015 roku
Lookout Gallery
ul. Puławska 41/22
Warszawa

Dodaj komentarz