Agnieszka Kicińska o podróżach zamkniętych w obrazach

Od 17 lutego w warszawskiej Galerii Milano będzie można oglądać wystawę prac Agnieszki Kicińskiej pt. Obrazy z podróży.

Agnieszka Kicińska, Berlin, 2002 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Kicińska, Berlin, 2002 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Płótna to mój swoisty pamiętnik z podróży w poszukiwaniu wyjątkowych miejsc. Próbuję uchwycić ich klimat, nastrój odwiedzanych miast.

Maluję kadry, które są dla mnie wyjątkowe pod względem światła, temperatury koloru. Najbardziej inspirujące są dla mnie bryły nowoczesnych budynków, mające swój niepowtarzalny charakter związany ze swoim kształtem i specyfiką otoczenia. Pomijam postać człowieka, bardziej interesują mnie elementy drobnej architektury, rzeźba, obiekty, instalacje przestrzenne, osadzenie w pejzażu. Obok niektórych budowli nie mogę przejść obojętnie, działają na moją wyobraźnię i wzbudzają emocje – jakby miały swoją duszę. Ciekawią mnie bryły szklane i betonowe, monumentalne i takie, w których widać ażurową konstrukcję. Różnorodność stylów w architekturze pokazuje zróżnicowanie kulturowe, religijne, światopoglądowe mieszkańców danego zakątka świata.

Z moich podróży po Europie i Bliskim Wschodzie powstały serie prac, których tytuły to nazwy miast: Paryż, Berlin, Lizbona, Bilbao, Londyn, Warszawa, Vellano, Dubaj, Agadir, Walencja, Jerozolima, Nazaret…

W 2014 roku w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał cykl 11 obrazów hiszpańskich i 6 obrazów izraelskich. Część z nich to prace odtworzone po pożarze pracowni na ul. Inżynierskiej w Warszawie.

Agnieszka Kicińska

Agnieszka Kicińska, Obrazy z podróży
Wystawę można oglądać od 17 lutego do 7 marca 2015 roku
Galeria Milano w Warszawie

Dodaj komentarz