• 2015-01-24

V Dni Pamięci w Łodzi

W dniach 25–27 stycznia Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci, uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

V Dni Pamięci – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

V Dni Pamięci – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez trzy dni w ramach Dni Pamięci wysłuchać będzie można wielu interesujących wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne, filmy dokumentalne, zapoznać się z ciekawymi wystawami. Natomiast 27 stycznia wysłuchać będzie można zamykającego tegoroczne jubileuszowe piąte obchody Dni Pamięci – wykładu prof. Bartoszewskiego.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu, i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, postanowiono dopisać Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.

W Łodzi już piąty rok z rzędu, podczas Dni Pamięci, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne Dni Pamięci organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów dokumentalnych. Po dwóch dniach wypełnionych interesującymi propozycjami 27 stycznia na stacji Radegast nastąpi złożenie kwiatów, zaś wieczorem na zakończenie trzy dniowego wydarzenia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wysłuchać będzie można wykładu prof. Bartoszewskiego zamykającego piąte jubileuszowe obchody Dni Pamięci.

Przez ostatnie cztery lata pod koniec stycznia, organizatorzy Dni Pamięci dbali o to by sprowadzać do Łodzi niezwykłe wykłady, wystawy, filmy, sztuki i koncerty, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie… na każdym kroku.

V Dni Pamięci
25–27 stycznia 2015 roku
Łódź

Dodaj komentarz