• 2015-01-24

Performer w oficjalnej selekcji 65. edycji Berlinale

Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy zostanie pokazany na Forum Expanded w ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

„Performer”, reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda (źródło: materiały prasowe Wajda Studio)

„Performer”, reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda (źródło: materiały prasowe Wajda Studio)

Międzynaroodowa premiera filmu Performer odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, a następnie najnowsza produkcja Wajda Studio zostanie zaprezentowana w ramach 65. edycji Berlinale. Performer jest wyjątkowym projektem, który jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki z filmem pełnometrażowym. Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda tematem swojego filmu uczynili wybitnego polskiego artystę performancu Oskara Dawickiego, który pracuje obecnie nad swoim opus magnum – projektem Mowa jest srebrem. Połączenie obrazów sztuki performencu i aktorstwa sprawia, że Perfomer jest odważnym, nowoczesnym projektem przekraczającym granice gatunków.

Performer to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje. W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Producentami filmu są Kuba Kosma i Wojciech Marczewski (Wajda Studio).

Film zostanie zaprezentowany w ramach sekcji Forum Expanded, która stworzona została w roku 2006 aby prezentować projekty z pogranicza sztuki współczesnej i kina. Po seansie filmu w Berlinie odbędzie się specjalny perfomance Oskara Dawickiego zatytułowany I Am Sorry.

Oskar Dawicki od roku 2000 swoje poszukiwania realizował poprzez różnorodne formy ekspresji od nagrań wideo, poprzez fotografię, rejestrację cyfrową aż do rozbudowanych instalacji. Wszystkie jego dzieła mają charakter post-konceptualny i emanują odrobinę groteskową, ironiczną, a nieraz nawet absurdalną aurą. W swoich pracach Dawicki łączy elementy romantyczno-tragiczne z poetyką i krytycznym wymiarem sztuki konceptualnej. Autorefleksja na temat jego statusu artysty współczesnego silnie wiąże się z refleksją na temat jego własnej tożsamości, a raczej na temat tego jak może być zmienna, konwencjonalna, niepewna i słaba. Dyskomfort, zaprzeczenie, komplikacja – to są terminy, na których skupia się wyobraźnia artysty. Analizują jego twórczość można stwierdzić, że brak produktywności sztuki zdaje się być dla Dawickiego jej najbardziej obiecującym aspektem.

Performer
Scenariusz i reżyseria: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Obsada: Oskar Dawicki, Zbigniew Werpachowski, Andrzej Chyra, Agata Buzek
65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
5 – 15 lutego 2015 roku
Berlin

Dodaj komentarz