Młody Izrael w krakowskim MOCAK-u

Od 13 lutego w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej będzie można oglądać wystawę wideo artystów z Izraela – Bena Hagariego i Nadava Bin-Nuna zatytułowaną Młody Izrael.

Ben Hagari, „Odwrócony”, 2010, wideo, 11 min (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ben Hagari, „Odwrócony”, 2010, wideo, 11 min (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawiony przez nich świat został naruszony, poprzez wprowadzenie właściwego tylko jemu porządku. Obaj artyści występują w swoich filmach jako aktorzy.

Praca Hagariego , pokazuje człowieka, który nadaje otaczającym go przedmiotom nazwy w swoim własnym, odwróconym języku, próbując w ten sposób zawłaszczyć rzeczywistość. Następnie stara się nauczyć papugę stworzonej przez siebie mowy. Całość akcji odbywa się w mieszkaniu, którego kolorystyka sprawia wrażenie odwróconej gamy barwnej, co zwiększa atrakcyjność obrazu.

Bin-Nun w filmach Poezja, która mogła zabić oraz Partia ujawnia fascynację Freudem i psychoanalizą. Miejscem wydarzeń jest dom rodzinny artysty. W swoich dziełach pokazuje destruktywne aspekty wychowania, ukazując postać ojca jako jednostkę determinującą życie innych.

Młody Izrael jest pierwszą zagraniczną wystawą w Galerii Re. Została zorganizowana we współpracy z artystą i wykładowcą Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie Boazem Aradem, który brał udział w naszej wystawie Historia w sztuce.

Koordynator: Katarzyna Pasternak
Współpraca: Boaz Arad (Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie)

Młody Izrael
Wernisaż: 12 lutego 2015 roku
Wystawę będzie można oglądać do 12 kwietnia 2015 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Galeria Re

Dodaj komentarz