• 2015-01-24

Michael Rose i Etana w Polsce

18 lutego w Starym Klasztorze we Wrocławiu na jednej scenie wystąpią: żywa legenda reggae Michael Rose oraz dysponująca niezwykłą skalą głosu Etana.

Micheal Rose, Etana – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Micheal Rose, Etana – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wokalista Black Uhuru Michael Rose to jeden z najwybitniejszych żyjących artystów, który od ponad 25 lat zmienia oblicze jamajskiej muzyki. Swobodnie porusza się po wszystkich gatunkach – jest jedną z najbardziej znanych twarzy roots reggae, ale i nowoczesnego dancehallu. Dzięki niemu po śmierci Boba Marleya Black Uhuru stali się najbardziej rozpoznawalną grupą reggae na świecie. Jest również jednym z najbardziej charyzmatycznych jamajskich wykonawców – dysponuje potężnym i oryginalnym wokalem, który nadaje jego nagraniom niepowtarzalny charakter.

Michael Rose rozpoczął karierę w 15 roku życia, w połowie lat 70. XX wieku był już wyróżniającym się muzykiem, mającym na koncie kilka singli. Jeden z nich, Guess Who’s Coming To Dinner, zyskał po latach wielką popularność. Wtedy Duckie Simpson i Errol Nelson poprosili go, żeby dołączył do Black Uhuru. W 1977 roku ukazał się pierwszy album grupy Love Crisis, wyprodukowany przez Princa Jammyego. Utwór z tej płyty, I Love King Selassie, był pierwszym dużym przebojem zespołu. Przełomowe okazało się następne wydawnictwo, najeżona hitami płyta Showcase, nagrana we współpracy z legendarnym duetem Sly & Robbie. Jest to jeden z najbardziej przebojowych albumów w historii reggae – zawiera takie petardy jak General Penitentiary, Plastic Smile, nowa wersja Guess Who’s Coming To Dinner i Shine Eye Gal z gościnnym udziałem gitarzysty The Rolling Stones Keitha Richardsa. W latach 80. Black Uhuru kontynuowali międzynarodową karierę – jej zwieńczeniem było otrzymanie w 1985 roku pierwszej w historii prestiżowej nagrody Grammy dla albumu reggae za płytę Anthem. Tego sukcesu nie byłoby bez geniuszu Michaela Rosa, jego scenicznej charyzmy i atomowego wokalu, który w hołdzie dla niego zaczęto określać jako styl Waterhouse. Wkrótce potem Rose niespodziewanie opuścił grupę i rozpoczął solową karierę, poszukując nowych środków artystycznej ekspresji. Nagrywał bardzo różnorodne i doskonale przyjmowane płyty i single, pracując zarówno z młodymi muzykami, jak i ze starymi znajomymi z Jamajki. Jego śpiewanie stało się inspiracją dla wielu wykonawców a status żywej legendy nie przeszkodził mu w odkrywaniu nowych muzycznych lądów.

Etana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Etana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Etana to jedna z najbardziej porywających i uduchowionych jamajskich artystek ostatnich lat. To prawdziwa cesarzowa, rządząca na rozległych terytoriach jazzu, soulu, folku i korzennego reggae. Dysponuje potężną skalą głosu, a je elegancki styl śpiewania stawia ją na piedestale obok Miriam Makeby, Marcii Griffiths i Etty James. Zuchwałe łączenie gatunków muzycznych idzie w parze ze skromnością i ogromną samoświadomością. Rdzeniem jest reggae, określane przez nią jako muzyka płynąca z duszy, serca i życia codziennego.

Swoją karierę rozpoczęła w 2000 roku na Florydzie – porzuciła szkołę pielęgniarską, by dołączyć do kobiecego tria R’n’B Gift. Odeszła z niego w proteście przeciw uprzedmiotowianiu kobiet w przemyśle muzycznym i traktowania ich jako seksualnych zabawek. Wróciła na Jamajkę, do swojego miejsca urodzenia z zamiarem otwarcia kafejki internetowej. Jej talent dostrzegł Richie Spice i zaprosił ją do śpiewania w swoim zespole. W 2007 ukazał się jej pierwszy singiel Wrong Adress, wymierzony przeciw dyskryminacji Jamajczyków żyjących w gettach pełnych przemocy. Kolejny singiel Roots, wzywający młodych ludzi do pielęgnowania tradycji, odniósł wielki sukces i dzięki niemu artystka podpisała kontrakt z prestiżową wytwórnią VP Records. Debiutancki album The Strong One i dwa kolejne – Free Expresions i A Better Tomorrow były niczym trzy ciosy wibrującej ręki – ich moc i finezja docierały do słuchaczy po pewnym czasie i dopiero wtedy mogli docenić arsenał środków wyrazu i nietypowych rozwiązań. Do tego doszły zaangażowane społecznie teksty, które w połączeniu z muzycznym bogactwem i nieprawdopodobnymi umiejętnościami wokalnymi zapewniły jej armię oddanych fanów na całym świecie. Etana jest jedną z najjaśniejszych postaci współczesnej sceny reggae, prócz tego jest uznaną aktywistką, walczącą o prawa kobiet na Jamajce. Angażuje się również w działania charytatywne.

Przed koncertem Michaela Rosa i Etany wystąpi wrocławska formacja Positive Thursdays in DUB – napędzana przez Rafała Konerta fabryka pozytywnych brzmień i głębokich basów.

Michael Rose, Etana, Positive Thursday in DUB
18 lutego 2015 roku, godz. 20.00
Sala Gotycka w Starym Klasztorze
Wrocław

Dodaj komentarz