Szeptem widzenie Kariny Czernek w Galerii Bielskiej BWA

Od 6 lutego w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Kariny Czernek pt. Szeptem widzenie.

Karina Czernek, „Szeptem widziana I”, 2014, technika własna, 140 x 100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karina Czernek, „Szeptem widziana I”, 2014, technika własna, 140 x 100 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa indywidualna malarstwa laureatki Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2014 roku. Artystka zaprezentuje prace z cykli, nad którymi pracuje od lat, m.in.: Kobiety w koronkach, Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? i Folk jest trendy. Prace te wykonuje w specjalnej technice własnej łączącej malarstwo i tkaninę. Dzięki zastosowaniu w obrazach nakładanych na siebie półprzeźroczystych tkanin, poddawanych obróbce malarsko-hafciarskiej, uzyskuje efekt bliski miękkości i dekoracyjności tkaniny. W technice tej tworzy konsekwentnie od lat, ciągle jednak eksperymentując i poszukując nowych rozwiązań.

Specjalnie na wystawę w Galerii Bielskiej BWA Karina Czernek przygotowała wielkogabarytowe obrazy-parawany, w których efekt przenikania płaszczyzn będzie można oglądać z obu stron, które będą nawzajem się dopełniać i współtworzyć całość. Do wykonania tych prac wykorzystuje mocno przeźroczyste, jedwabne, dekoracyjne tkaniny przemysłowe.

Tematem moich nowych obrazów jest głównie Kobieta, której postać wyłania się z wzorzystych tkanin przemysłowych. Czasem obraz pokazuje całą jej postać, gdzie indziej widać tylko jej fragment. Próbuję pokazać i uchwycić złożoność natury kobiecej, nie tylko oczywiste piękno kobiet, ich subtelność, delikatność i kobiecość, wrażliwość i zmysłowość czy wręcz erotyzm, ale czasem i ich wulgarność, smutek, zagubienie, samotność… W wydobyciu i podkreśleniu wyjątkowej natury kobiet pomaga mi technika, w której tworzę swoje prace. Efekt niedopowiedzenia, klimat, który pragnę uzyskać dzięki zastosowaniu nakładanych na siebie przeźroczystych tkanin, ma potęgować aurę tajemnicy, która kobiety otacza – mówi Karina Czernek.

Karina Czernek urodziła się w 1973 roku w Katowicach. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1988 roku. Zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, wykonuje ilustracje do książek dla dzieci oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Jest autorką pięciu wystaw indywidualnych, brała udział w 10 wystawach zbiorowych. Dwukrotnie zakwalifikowała się do Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA (2005, 2011). Laureatka Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA podczas 3. Bielskiego Festiwalu sztuk Wizualnych 2014. Mieszka w Bielsku-Białej.

Indywidualnej wystawie malarstwa Kariny Czernek pt. Szeptem widzenie, towarzyszy mała wystawa obrazów artystki prezentowana w Klubokawiarni Aquarium zatytułowana Ukryte zwierzaki. Karina Czernek stworzy także kolejny, szósty z kolei, kredowy mural na ścianie Klubokawiarni Aquarium, nawiązujący tematyką do obu jej wystaw. Będzie go realizowała na oczach widzów i gości kawiarni w dniach od 4 do 6 lutego.

Karina Czernek, Szeptem widzenie
Wernisaż: 6 lutego 2015 roku, godz. 19.30
Wystawę będzie można oglądać do 12 marca 2015 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz