Andrzej Mencwel laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki

Andrzej Mencwel otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki. Laureat jest autorem wydanej biografii Stanisława Brzozowskiego. Nagrodę wręczono 22 stycznia.

Andrzej Mencwel, „Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Mencwel, „Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX ­ to wielobarwny esej biograficzno – kulturowy. Andrzej Mencwel wpisuje twórczą osobowość autora Kultury i życia w dramaturgię historyczną, ideową i polityczną polskiego i europejskiego wieku XX. Dylematy Brzozowskiego okazują się problemami, z którymi zmagamy się do dzisiaj.

Stanisław Brzozowski (1878­ – 1911), poeta e filosofo, jak określił się przedśmiertnie, swą pasję filozoficzną i krytyczną poświęcił służbie osobowości twórczej, polskości nowoczesnej, ludzkości wyzwolonej. Filozofia dojrzałości dziejowej, którą stworzył, oznaczała świadomą postawę krytyczną wobec wszelkich demonów przyrody i historii, to znaczy natury ubóstwionej i historii urzeczowionej. Nie uznawał żadnych praw obiektywnych, odkrywał poza nimi zawsze ludzką sprawczość.

Filozof i krytyk, prozaik i dramaturg, publicysta i pamflecista, autor Kultury i życia, Legendy Młodej Polski, Idej, Głosów wśród nocy, Płomieni, Pamiętnika działał naprawdę Sam wśród ludzi, jak przepowiadał tytuł jego wielkiej powieści. Padł ofiarą zabójczego oskarżenia, ale jego dzieło stało się zaczynem wielkich debat, sporów i konfliktów.

Andrzej Mencwel (ur. 1940),  krytyk i historyk kultury, eseista, redaktor czasopism i serii wydawniczych, twórca Instytutu Kultury Polskiej UW. Autor licznych opracowań oraz książek.

Nagroda im. Kazimierza Wyki
22 stycznia 2015 roku
Urząd Miasta Krakowa

Dodaj komentarz