Sławomir Brzoska tam, gdzie Centra i Peryferia

Od 23 stycznia w Galerii Białej w Lublinie można oglądać wystawę prac Sławomira Brzoski pt. Centra i Peryferia.

Autor pracy: Sławomir Brzoska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Sławomir Brzoska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Samotne podróże do obcych kulturowo miejsc, odległych od cywilizacji oraz kontakt z ludźmi żyjącymi w archaicznych społecznościach egzotycznych krajów są próbą włączenia się artysty w uczestniczenie w pierwotnym i zastanym rytmie życia. Osobiste przeżycia i stany, jakich doświadcza w odwiedzanych zakątkach świata, są nierozerwalnie związane z procesem owej podróży. W ich konsekwencji powstają fotografie, obiekty, teksty, performances i filmy, które dotykają tematów drogi, natury, rytmu, przemijania i poszukiwania porządku mistycznego.

Artysta znany jest również z misternych, efemerycznych instalacji, zbudowanych z wełnianego sznurka i światła UV. Wówczas na przeciwległych ścianach przestrzeni galeryjnej zaznacza punkty, które stają się celem jego żmudnej, wielogodzinnej trasy prowadzenia wełnianej linii od jednej ściany do drugiej. W efekcie wielokilometrowej wędrówki w pomieszczeniu pojawiają się lewitujące, świetliste formy. Ich tworzenie ma dla artysty wymiar medytacyjny i staje się kolejną odsłoną metafizyki podróżowania.

Sławomir Brzoska (ur. 1967) jest absolwentem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego (filia w Cieszynie). Autor dziesiątek wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie oraz kilku rzeźb w przestrzeniach miejskich. Odbył między innymi podróż dookoła świata (czerwiec 2007–czerwiec 2008) w ramach projektu Rok Wędrującego Życia, podczas której odwiedził 23 kraje, realizując wiele działań artystycznych. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Sławomir Brzoska, Centra i Peryferia
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 27 lutego 2015 roku
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz