Przystanek Poezja. Osip Mandelsztam

27 stycznia Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na spotkanie z cyklu Przystanek Poezja, którego bohaterem będzie Osip Mandelsztam. Wystąpią Piotr Sierecki, Monika Soszka i Ernestyna Winnicka.

Przystanek Poezja. Osip Mandelsztam (źródło: materiały prasowe)

Przystanek Poezja. Osip Mandelsztam (źródło: materiały prasowe)

Osip Mandelsztam – jeden z głównych przedstawicieli akmeizmu, stawiany na piedestale największych poetów rosyjskich XX wieku obok Borysa Pasternaka i Anny Achmatowej. Urodził się w 1891 r. w Warszawie, zmarł w 1938 r. w łagrze pod Władywostokiem jako ofiara wielkiego terroru w ZSRR. W jego poezji pojawiały się wątki judaistyczne, choć sam nie był praktykującym żydem. Pisane przez niego w latach 30. wiersze nie mogły już zostać wydane ze względu na wszechobecny stalinowski terror. Dużą część utworów napisanych pod koniec życia poety przechowała i uchroniła przed zapomnieniem jego żona, Nadieżda Mandelsztam. Światowa sława Mandelsztama rozpoczęła się dopiero w latach 70. XX w. za sprawą wdowy, opisującej w swojej książce Nadzieja w beznadziei los zmarłego męża.

Przystanek Poezja to cykl wieczorów poświęconych tuzom żydowskiego pióra, a także współczesnym poetom tworzącym w jidysz. Aktorzy Teatru Żydowskiego przybliżają życie i twórczość autorów tworzących w języku jidysz. Atmosfera Małej Sceny, Mamele, pozwoli widzom nie tylko na zapoznanie się twórczością żydowskich poetów, ale także na bliskie spotkanie z aktorami i rozmowę o literaturze.

Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Przystanek Poezja. Osip Mandelsztam
27 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Dodaj komentarz