Naoki Higashida wprowadza w świat autyków

28 stycznia Wydawnictwo W.A.B. opublikuje  książkę Dlaczego podskakuję, której autorem jest Naoki Higashida. Jego opowieść daje czytelnikom dostęp do niezwykłego świata autyków.

Naoki Higashida „Dlaczego podskakuję” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Naoki Higashida „Dlaczego podskakuję” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Co myśli i czuje autyk? Jak odbiera świat? Czy można się z nim porozumieć? Naoki Higashida – trzynastolatek cierpiący na autyzm – nauczył się komunikować, wskazując litery na specjalnej tablicy. Naoki stara się wyjaśnić swoje zachowania i zwyczaje, często zaskakujące dla osób zdrowych. Zachęca, by jego oczami spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, relacje z innymi ludźmi czy upływ czasu. Udowadnia, że autykom nie brak wyobraźni i poczucia humoru. Jego książka to wzruszający apel o wyrozumiałość i empatię.

Dla Davida Mitchella, autora Atlasu chmur, książka Naokiego była bezcennym źródłem pozwalającym mu wejrzeć w umysł własnego syna. Dlaczego podskakuję to lektura, która może poruszyć i zmienić sposób postrzegania osób autystycznych.

Naoki Higashida urodził się w 1992 roku, a w 1998 zdiagnozowano u niego tendencje autystyczne. Uczęszczał do szkół specjalnych, które ukończył w 2011 roku. Jego proza była nagradzana na różnych konkursach. Publikuje także teksty z dziedziny literatury faktu. Wygłasza pogadanki na temat autyzmu i prowadzi blog. Mieszka w Kimitsu w Japonii.

Naoki Higashida Dlaczego podskakuję
Przekład: Dominika Cieśla-Szymańska
Premiera: 28 stycznia 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz