• 2015-01-23

Marcin Sauter o podróżniczym smutku w Bydgoszczy

Od 23 stycznia w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Marcina Sautera pt. Smutek podróży.

Marcin Sauter, Tel Aviv–Izrael, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Sauter, Tel Aviv–Izrael, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie są prezentowane zdjęcia z ostatnich pięciu lat. To bardzo osobista fotografia dokumentalna, zazwyczaj jej bohaterami są ludzie i krajobrazy miast. Marcin Sauter wybrał zdjęcia zrobione w 13 różnych krajach: Rosji, Białorusi, Kazachstanie, Armenii, Górskim Karabachu, Libanie, Syrii, Izraelu, Włoch, USA, Belize, Gwatemali i Polsce. Podróż to fotografia. To samotność i smutek. Moja medytacja i psychoterapia. Ćwiczenie obojętności. Niezbędne dla mnie żeby żyć – pisze Marcin Sauter.

Fotograf stoi z boku. Schowany za aparatem. Jest i go nie ma. Nie przeżywa tylko fotografuje przeżycia innych. Ukrywa swoje emocje, poluje na cudze. Układa kompozycje z ludzi i krajobrazów. Kontaktuje się z innymi za pomocą technicznego, bezdusznego urządzenia jakim jest aparat. Często bez porozumienia, bez języka. Ten kontakt z ludźmi jest dziwny. Przez chwilę jesteśmy w życiu innych ludzi, w ich świecie który znają, w ich domach, wśród ich rodzin i sprzętów, my obcy dziwacy z aparatami. Fotografując rozpływam się, przestaję istnieć. Jestem przed oczami bohaterów moich zdjęć chwilę, często zbyt krótką by mnie zapamiętać. Sam też o sobie zapominam w obrazach, pięknym świetle, w wyrazach twarzy i gestach, które rejestruję.

Samoloty, lotniska pełne ludzi, samochody jadące przez miejsca ze snów, które pamiętam z dzieciństwa. W dżungli, na pustyni, w nieznanych miastach, na brzegach rzek i mórz. Daleko od domu. Po kilku dniach z aparatem w ręku myślę kadrami i światłem jak maszyna i powoli znikam. Podróż to fotografia. To samotność i smutek. Moja medytacja i psychoterapia. Ćwiczenie obojętności. Niezbędne dla mnie żeby żyć. Na tej wystawie przedstawiam Państwu fotografie z ostatnich pięciu lat. Z 13 krajów w różnych częściach świata: Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Armenii, Górskiego Karabachu, Libanu, Syrii, Izraela, Włoch, USA, Belize, Gwatemali i Polski. Spokojne, precyzyjne fotografie w kwadratowym formacie, które skończyłem robić dwa lata temu i fotografie kolorowe, nad którymi pracuję od mniej więcej trzech lat. Musiałem przez wiele lat uczyć się reżimu dobrej średnioformatowej fotografii, żeby teraz nauczyć się ją psuć. I ta nauka zajmie mi prawdopodobnie dużo więcej czasu. Używam coraz mniej precyzyjnych aparatów. Nieostrości, rozjechane kolory, nieprecyzyjne kadry to pierwsze próby przedstawienia świata, który mnie teraz interesuje.

/Marcin Sauter/

Marcin Sauter, Bejrut–Liban, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Sauter, Bejrut–Liban, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Sauter – fotograf, reżyser, operator filmowy, członek Związku Polskich Artystow Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej, wykładowca MSRF Andrzeja Wajdy; studiował Fotografię w PWSFTv i T w Łodzim, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej A. Wajdy; w latach 90-tych fotoreporter Gazety Wyborczej, publikował fotoreportaże w miesięczniku Pozytyw i Magazynie Rzeczpospolitej, fotosista Teatru Polskiego w Bydgoszczy, autor około 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. m. in.: Spokój podróży Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2014; Fotografie Galeria Miejska BWA Bydgoszcz 2010; Kawałki Świata Galeria Arsenał Wrocław 2009; Fotografie Galeria Miejska Kraków 2010. Reżyser i operator ponad 20 filmów dokumentalnych m. innymi: Za płotem, Pierwszy dzień, Kino Objazdowe, Na północ od Kalabrii, Hakawati, La Machina, Mleczny Brat za które otrzymał około 40 nagród filmowych w tym nagród głównych na festiwalach filmowych m. innymi: w Meksyku, Paryżu, Chichago, Wilnie, Londynie, Kijowie, Belfaście, Lizbonie, Krakowie. Film „Za płotem“ został uznany we Francji za jeden z 10 najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady. W 2006 r otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP za sukcesy filmowe za granicą.

Marcin Sauter, Smutek Podróży
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 8 marca 2015 roku
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Dodaj komentarz