• 2015-01-23

Finał projektu Kino Wolność w Krakowie

29 stycznia w Muzeum PRL-u w Krakowie odbędzie się jego uroczyste zamknięcie projektu Kino Wolność, w którym swój udział potwierdził Andrzej Wajda.

„Kino Wolność” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kino Wolność” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Wolność to projekt społeczny, w ramach którego ponad 500 tysięcy osób wzięło udział w około 200 wydarzeniach zorganizowanych w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Francji, USA i Indiach. Przez 6 miesięcy Kino Wolność zapraszało na projekcje filmowe, spotkania z artystami, liderami przemian demokratycznych 89’ roku, prelekcje i dyskusje. Teraz przyszedł czas na jego zwieńczenie.

Tytuł projektu Kino Wolność nawiązuje do filmu Wojciecha Marczewskiego Ucieczka z Kina Wolność. Prezentowane filmy stają się pretekstem do zadania pytań o wolność, zarówno w odniesieniu do wypowiedzi artystycznej, jak i wymiaru społecznego. Kino Wolność służy rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w kontekście 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Szczegółowy program finału projektu Kino Wolność w Krakowie:

  • godz. 16.00 Pokaz specjalny dla szkół pt. Lekcja Historii – zobacz przełom, scenariusz i reżyseria: Piotr Waldemar Zajączkowski.
  • godz. 17.30 Pokaz specjalny filmu dokumentalnego pt. Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego, w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz – pokaz przedpremierowy z udziałem twórców.
  • godz. 19:00 Spotkanie i debata z udziałem m.in.: Andrzeja Wajdy, Marii Zmarz-Koczanowicz, Joanny Rożen-Wojciechowskiej. Gospodarzem będzie Adam Szostkiewicz.
  • godz. 20.00 Pokaz specjalny filmu Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy – pokaz filmu po rekonstrukcji cyfrowej z udziałem samego reżysera.

W finale międzynarodowego projektu, wezmą udział organizatorzy, partnerzy oraz goście specjalni.

Kino Wolność – zakończenie projektu
29 stycznia 2015 roku, godz. 16.00
Muzeum PRL-u w Krakowie

Dodaj komentarz