• 2015-01-23

Jachtingowa wystawa w Muzeum Historii Fotografii

Od 14 lutego w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Jachting będącą prezentacją albumu ze zbioru MHF o tematyce marynistycznej.

Fotografia ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W albumie znajduje się 112 fotografii datowanych na lata 1880–1900. Wśród ich autorów są: Chorwat Blasius Cirkovic, Anglicy Alfred John West, James Adamson, Arthur Debenham, spółka Cox & Durrant, oraz anonimowi fotografowie. Album jest zbiorem fotografii skrupulatnie i konsekwentnie kolekcjonowanych przez anonimowego miłośnika żeglarstwa pod koniec XIX wieku.

Na wystawie zaprezentowany jest wybór zdjęć w trzech blokach tematycznych, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. W pierwszym przedstawiony jest arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, admirał floty austro-węgierskiej, wielki miłośnik żeglarstwa. Na fotografiach ukazane są regaty, jego pierwsze jachty oraz żaglowce pływające u  wybrzeża półwyspu Istria i archipelagu chorwackiego, szczególnie wyspy Lošinj (dawniej Lussin). Drugi blok poświęcony jest jednej z form jachtingu – regatom, dziewiętnastowiecznej rozrywce arystokracji i finansjery. Zaprezentowane są w  nim fotografie przedstawiające najwybitniejsze europejskie i amerykańskie jachty regatowe: Britannia, Valkyrie II czy Navahoe. Trzeci blok dedykowany jest parowcom z pomocniczym ożaglowaniem, które pod koniec XIX wieku stawały się  coraz bardziej popularne. Statki te umożliwiły miłośnikom wodnego sportu, którzy nie będąc w stanie sprostać wymaganiom tradycyjnego żeglarstwa, wygodne podróżowanie pod żaglami. Celem prezentacji tego właśnie albumu o tematyce  marynistycznej jest nie tylko ukazanie tematu jachtingu. Sam album staje się punktem wyjścia dla rozważań nad zagadnieniem czym było kolekcjonerstwo i kim był kolekcjoner fotografii w XIX wieku.

W ramach wystawy zorganizowany jest również kącik edukacyjny – w specjalnie zaaranżowanej sali z elementami marynistycznymi, nie tylko najmłodsi mogą nauczyć się wiązania węzłów żeglarskich i wybijania szklanek.

Katarzyna Marko, kurator wystawy

Wystawa Jachting jest już piątą wystawą, która odbywa się w ramach cyklu Klucz do magazynu – jest to kompleksowy projekt różnorodnych działań bazujących w całości na zbiorach MHF. Jego celem jest zarówno zapoznanie odbiorców z  różnorodnością kolekcji MHF, jak i stworzenie nowej płaszczyzny dla jej interpretacji. Wpisuje się w konsekwentnie realizowany plan rozwoju Muzeum, obejmujący wystawy, publikacje, badania naukowe, warsztaty dla różnych grup  wiekowych i środowisk. Stanowi bardzo ważny element precyzyjnie realizowanej od kilku lat linii rozwojowej MHF zakładającej, obok innych podstawowych zadań instytucji muzealnej, maksymalne otwarcie na odbiorcę, przebiegające kompleksowo na różnych poziomach działalności instytucji.

Jachting
Wernisaż: 13 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 3 maja 2015 roku
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie

Dodaj komentarz