• 2015-01-22

Premiera filmu Ronit i Shlomi Elkabetz – Viviane chce się rozwieść

Viviane chce się rozwieść w reż. Ronit i Shlomi Elkabetz to trudna historia walki kobiety z patriarchalnym systemem. Premiera izraelskiego filmu 20 lutego.

„Viviane chce się rozwieść”, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Viviane chce się rozwieść”, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pokazywana na festiwalu w Cannes i izraelska kandydatka do Oscara 2015 Viviane chce się rozwieść to przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym.

Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu (czyli tytułowego gett), mimo że już od lat żyją w separacji.

Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności. Viviane chce się rozwieść jest głosem w sprawie praw kobiet w Izraelu do samostanowienia i niezależności. Ta pełna emocji historia, którą nagrodzono izraelskim Oscarem w głównej kategorii, naświetla problem, o którym milczą media, zajęte doniesieniami wojennymi ze strefy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Viviane chce się rozwieść
Scenariusz i reżyseria: Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
Obsada: Ronit Elkabetz, Menashe Noy, Simon Abkarian, Sasson Gabay, Eli Gorstein, Gabi Amrani, Rami Danon, Roberto Pollack, Dalia Begger, Albert Illuz, Avrahram Selektar, Keren Morr, Evelyn Hagoel, Rubi Porat Shoval, Shmil Ben Ari, David Ohayon, Ze’ev Revach
Dystrybucja: Aurora Films
Premiera: 20 lutego 2015 roku

Dodaj komentarz