• 2015-01-22

Weekend z nauką i zabawą w Centrum Hawelianum

24 i 25 stycznia Centrum Hawelianum w Gdańsku zaprasza na spotkania z nauką: Weekend kryptologii, Gwiezdny ogród oraz Laboratorium Pana Kleksa.

Weekend z nauką w Centrum Hawelianum (źródło: materiały prasowe)

Weekend z nauką w Centrum Hawelianum (źródło: materiały prasowe)

Nadchodząca sobota i niedziela będą gratką dla wszystkich miłośników kodów, szyfrów i zagadek. Weekend Kryptologii ma upamiętniać trzech polskich matematyków, którzy w czasie II wojny światowej złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigmy. Podczas warsztatów dla uczestników przygotowano serię zagadek, które doprowadzą do poznania kodu otwierającego tajemniczą skrzynkę Centrum Hewelianum. Będzie więc okazja, aby dowiedzieć się, jakie są sposoby szyfrowania informacji, ale także zagrać w tematyczne gry logiczne.

Z kolei dla miłośników patrzenia w niebo Centrum Hewelianum przygotowało warsztaty Gwiezdny ogród, odbywające się w ramach Święta Gdańskiej Nauki. Podczas tych wyjątkowych spotkań pod lupę trafi jeden z najbardziej popularnych gwiazdozbiorów, który bezbłędnie odnajdujemy wszyscy – albo tak nam się właśnie wydaje. Mowa tu o Wielkiej Niedźwiedzicy. Na warsztatach będzie można zobaczyć gwiazdozbiór w niespotykanej dotąd, bo trójwymiarowej odsłonie. Będzie to również niezwykła okazja, aby przyłapać gwiazdy na oszukiwaniu, a w jaki sposób – o tym Centrum Hewelianum opowie w weekend.

Na najmłodszych czekają natomiast wyjątkowe zajęcia w Laboratorium Pana Kleksa. Szpak, zięba i gil – czy dzieci potrafią rozpoznać je po wyglądzie? A może kojarzą ich odgłosy? W najbliższą sobotę i niedzielę, dzięki bajkowej przestrzeni dla najmłodszych, będzie można odkryć świat zwierząt. Do tego posłuży wiersz Jana Brzechwy Ptasie plotki, interaktywna tablica, farbki, koraliki, kredki oraz kreatywność i wyobraźnia uczestników.

Zajęcia warsztatowe uzupełniają wystawy stałe – niezwykła podróż do wnętrza Ziemi oraz po wszystkich jej kontynentach (Dookoła Świata), świat logicznych zagadek i łamigłówek (Łamigłówka) oraz wirtualna podróż w przeszłość (Zabawy z Historią).

Spotkania z nauką w Centrum Hawelianum
24 i 25 stycznia 2015 roku
Weekend kryptologii: godz. 10.00–16.00
Gwiezdny ogród: godz. 10.30, 12.00 i 13.30
Laboratorium Pana Kleksa: godz. 11.30, 13.00 i 14.30
Centrum Hawelianum
Gdańsk

Dodaj komentarz