• 2015-01-22

Raz, Dwa, Trzy – koncert na 25–lecie

9 lutego o godz. 19.00 na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego zespół Raz, Dwa, Trzy zagra koncert z okazji 25 lat działalności.

Koncert Raz, Dwa, Trzy – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Raz, Dwa, Trzy – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od początku, kiedy powstawał zespół, miałem świadomość, że mnie nie interesuje piosenka poetycka, a zwykle z takim nurtem nas się kojarzy, albo z tzw. piosenką studencką. Mam w sobie za dużo awanturnika, by móc się poddać poetyczności. Nie interesuje mnie takie poduszkowe odzwierciedlanie tego, żeby było miło i wygodnie. Nie – ma być surowo i szorstko! Bo tylko wtedy można kogoś poruszyć.
Adam Nowak – lider Raz, Dwa, Trzy

Raz, Dwa, Trzy to zespół należący do klasyki. Znają ich wszyscy. Prostotą i szczerością przekazu trafiają do każdego słuchacza. Razem przeszli długą drogę przez wiele nurtów i stylistyk, od jarocińskiej sceny po studio im. Agnieszki Osieckiej. Stale imponują wrażliwością, spostrzegawczością i dystansem. Uchodzą za jeden z najciekawszych i najlepszych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Grają zarówno na dużych festiwalach rockowych, jak i akustycznie w małych salach teatralnych, a ich koncerty wszędzie przyjmowane są bardzo gorąco.

Zespół został założony w 1990 roku przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka. W trzy miesiące po powstaniu zespół wygrał 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu w koncercie Debiuty i otrzymała wyróżnienie. Ich pierwsza płyta z 1991 roku nosiła tytuł Jestem Polakiem. Rok później muzycy wystąpili na festiwalu w Jarocinie oraz wydali drugi krążek To ja. Od tamtej pory kariera zespołu nabrała tempa. Kolejnym albumom: Cztery (1994), Sufit (1995), Niecud (1998), Muzyka z talerzyka (2000), Złota kolekcja (2001), Czy te oczy mogą kłamać (płyta z nowymi aranżacjami piosenek Agnieszki Osieckiej, 2002), Trudno nie wierzyć w nic (2003), Raz, Dwa, Trzy (2007), Młynarski (2007), Skądokąd (2010) oraz Raz, Dwa, Trzy – Dwadzieścia (2010) towarzyszyły liczne trasy koncertowe zespołu, które przysporzyły im rzesze fanów. Zespół jest laureatem wielu nagród przemysłu fonograficznego, m.in. Fryderyków w 2003 i 2008 roku, a ich płyty kilkakrotnie pokryły się platyną.

Muzyka, którą wykonuje grupa, stanowi specyficzne połączenie lirycznych tekstów i spokojnego rocka o balladowym brzmieniu. Bardzo dojrzałe, często zabawne, ale i ironiczne treści śpiewane charakterystycznym głosem lidera grupy Adama Nowaka świetnie komponują się z nietypowym instrumentarium, w którym można odnaleźć elementy jazzu, folku, bluesa i spokojnego reggae. Sam wokalista uważany jest przez niektórych krytyków środowiska muzycznego za polskiego Toma Waitsa, który wraz ze swoją formacją wykonuje bardzo alternatywną, interesującą, a przede wszystkim dojrzałą muzykę trafiającą do wyszukanego odbiorcy.

Raz, Dwa, Trzy występuje w składzie: Adam Nowak (gitara, śpiew), Grzegorz Szwałek (pianino elektryczne, akordeon), Jacek Olejarz (perkusja), Jarek Treliński (gitara elektryczna i akustyczna) oraz Mirosław Kowalik (gitara basowa, kontrabas).

Raz, Dwa, Trzy
9 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Gliwicki Teatr Muzyczny

Dodaj komentarz