Koncert z historią: muzyka i gawęda

25 stycznia w białostockim Ratuszu będzie miał miejsce pierwszy w tym Koncert z Historią. W programie znalazły się m.in. utwory Bacha, Amigo i Piazzoli.

„Koncert z historią", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Koncert z historią", plakat (źródło: materiały prasowe)

Organizatorami Koncertów z historią są Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny UMFC w Białymstoku oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. W najbliższą niedzielę będzie można usłyszeć artystów: Tomasza Żółcińskiego, Gabrielę Kopecką oraz Krzysztofa Sokołowskiego. Koncert oraz historyczną gawędę poprowadzi Andrzej Lechowski. Kierownikiem artystycznym jest prof. Leszek Sokołowski.

Program:

  1.  Jan Sebastian Bach – suita BWV 1006a – preludium
  2. Sergio Assad – suita Aquarelle– część II – Valseana
  3. Vicente Amigo – Tio Arango

    Wykonanie: Tomasz Żółciński – gitara

  4. Reinhold Gliere – Duo na skrzypce i wiolonczelę (arr. F. Proto na skrzypce i kontrabas), cz. I Prelude, cz. II Gavotte, cz. III Cradle Song, cz. IV Intermezzo, cz. V Scherzo
  5. Astor Piazzola – 3 tanga na skrzypce i kontrabasWykonanie: Gabriela Kopecka – skrzypce, Krzysztof Sokołowski – kontrabas

Gabriela Kopecka
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku w klasie skrzypiec prof. Stanisława Kuka oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny (dyplom z wyróżnieniem) w klasie prof. Włodzimierza Promińskiego. Biorąc udział w wielu seminariach oraz kursach mistrzowskich (w Janowcu, Łańcucie, Gorlicach, Głuchołazach i Opolu) miała szansę doskonalić swoje umiejętności u takich profesorów jak Tomasz Tomaszewski, Konstanty Andrzej Kulka, Georg Michel, Adam Korniszewski, Katarzyna Duda oraz Magdalena Rezler – Niesiołowska. Jest laureatką II nagrody na IV Regionalnym Konkursie Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki w Olsztynie. Gabriela Kopecka działa też aktywnie jako kameralistka. Od 2009 roku jest członkiem orkiestry Sinfonia Academica, a od roku 2012 współpracuje z triem fortepianowym Aurea Piano Trio, z którym zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Dla Pedagogów Muzyki.

Krzysztof Sokołowski
Urodził się w 1985 roku w Białymstoku. Szkołę Muzyczną I stopnia ukończył jako skrzypek. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w 1999 roku. W 2004 roku ukończył Liceum Muzyczne w Białymstoku (w klasie kontrabasu – prof. Leszka Sokołowskiego). W 2009 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno – pedagogicznym w Białymstoku (w klasie kontrabasu – prof. Leszka Sokołowskiego). Był członkiem Międzynarodowych Warsztatów Orkiestrowych w Szczecinie (2004), oraz Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej EUYO (2005–2007). Krzysztof Sokołowski zdobył nagrody na krajowych konkursach: II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Elblągu (2002), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Łodzi (2004), wyróżnienia na I Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2006).W 2004 roku występował jako solista z Orkiestrą kameralną Concerto Avenna, Orkiestrą symfoniczną Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie filii w Białymstoku, oraz Łomżyńską Orkiestrą Kameralną. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Janowcu (2003,2004), oraz w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie (2005,2006,2007,2008). W 2008 roku rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W roku akademickim 2008/2009 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tomasz Żółciński
Edukację muzyczną rozpoczął mając lat 11 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie, pod kierunkiem Bogusława Przybylskiego. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem, a następnie kontynuował naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko, z którym współpracuje do dziś. Obecnie jest studentem II roku studiów II stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku. W czasie swojej edukacji muzycznej był laureatem przesłuchań regionalnych oraz brał udział w licznych kursach, warsztatach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych pedagogów jak m.in. Leszek Potasiński, Jorge Cardoso, Andrzej Lewocki, Robert Horna, Marek Zieliński, Marcin Dylla.

Koncert z historią
25 stycznia 2015 roku, godz. 17.00
Ratusz w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny UMFC w Białymstoku

Dodaj komentarz