• 2015-01-22

Julia Andrzejewska tam, gdzie utarte ścieżki symetrii

Od 23 stycznia w warszawskiej Turbo Galerii będzie można oglądać wystawę fotografii Julii Andrzejewskiej pt. Utarte ścieżki symetrii.

Julia Andrzejewska, „Utarte ścieżki symetrii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Andrzejewska, „Utarte ścieżki symetrii” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Utarte ścieżki symetrii to wystawa fotografii Julii Andrzejewskiej, studentki Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Symetrie z wizerunkami lasu stanowią efekt porządkowania świata w lustrzane odbicia – pasji, która ogarnęła autorkę fotografii. Stworzona na nieregularnych ścianach galerii układanka z wycinków lasu jest częścią długotrwałego projektu, pokazaną w toku jego powstawania. Kuratorką wystawy jest Maria Pallado, studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim.

Las może wprowadzać w zakłopotanie. Piętra, na które skrupulatnie dzieliliśmy go podczas lekcji biologii, w rzeczywistości przenikają się, splatają, tracą schematyczny porządek. Wyczytana w książce ciemna ściana lasu okazuje się kłamstwem – nie jest wcale gładka jak mur. Przeciwnie – pulsuje, drepce, szemrze i swobodnie rośnie. Ścieżki zarastają, a nowe powstają zupełnie gdzie indziej i prowadzą tam, gdzie nie miały się kończyć. Wdychamy czyste powietrze i nagle jesteśmy nie tam, gdzie chcieliśmy i w wieku, który nie miał jeszcze nadejść.

Julia Andrzejewska pokazuje las w formie układu niedużych odbitek na ścianach galerii. Leśne symetrie w ramkach są swego rodzaju okienkami na młodzieńczy bunt, skierowany przeciw nieprzewidywalności rzeczywistości. Zamiast próbować się do niej dostosować, Julia zamyka te oszałamiające, chaotyczne miejsca na fotografiach, a następnie zestawia je w symetryczne układy, które niejednokrotnie przyjmują formę roślinnych ornamentów.
Te ornamentalne fotografie są skrawkami zakrojonego na większą skalę cyklu. Części z nich, tych bardziej osobistych, zapewne nie zobaczymy, gdy projekt nabierze ostatecznego, być może bardziej monumentalnego kształtu. Teraz, obserwując efekty pracy, która się jeszcze nie zakończyła, możemy śledzić drogi rozwoju osoby, która w lesie toruje symboliczne ścieżki w stronę swojej własnej – artystycznej i życiowej – dojrzałości.

Kuratorka: Maria Pallado

Julia Andrzejewska, Utarte ścieżki symetrii
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 20.00
Turbo Galeria
ul. Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa

Dodaj komentarz