• 2015-01-22

Dzieci Zony

24 stycznia w Teatrze Nowym w Poznaniu wystawiony zostanie spektakl premierowy, Dzieci Zony w reżyserii Grzegorza Reszka.

„Dzieci Zony”, reż. Grzegorz Reszka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzieci Zony”, reż. Grzegorz Reszka, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Witajcie w zonie: małym raju odgrodzonym od świata grubym murem. Tu zbędne są pieniądze, akty własności, marzenia, prywatność i wolna wola. Wszystko dostaniecie od państwa. Nawet medal za skromność i wierność, o ile nauczycie się trzymać język za zębami i grzecznie wykonywać polecenia… Taki właśnie medal wylądował na piersi Fiedota, podczas gdy w jego domu ląduje wysłannik wolnego świata z propozycją nie do odrzucenia. Czy dziecko zony, idealny produkt dyktatury, będzie gotowe na ucieczkę?

Odizolowana od całego świata Republika Czumurtia. Prezydent, który nie pije i nie pali – wzorzec dla całego społeczeństwa. Segregacja ludności: mężczyźni i kobiety żyją w osobnych miejscowościach. Pieniądze zostały zlikwidowane. Każdy regularnie otrzymuje pewną ilość żywności, niezbędną dla przeżycia. Trzy krzesła, łóżko, kanapa, stół, czajnik, telewizor – oto jak wygląda mieszkanie zwykłej rodziny. Obywatele nie tylko nie wiedzą o tym, co się dzieje za granicami kraju, lecz nawet w sąsiednim mieście. Najbardziej posłusznych władza od czasu do czasu nagradza orderem Za skromność i wierność. Chociaż istniejące prawo i porządki są dzikie, to jednak większość jest skazana na dostosowanie się do panujących zasad. Ci nieliczni, którzy usiłują wydostać się z Czumurtii, zostają aresztowani i ukarani.

Taka właśnie rzeczywistość została przedstawiona przez uralskiego dramaturga Walerego Szergina w jego sztuce Dzieci zony z 2011 roku. Autor – absolwent (2014) Akademii Teatralnej w Jekaterynburgu (kurs Nikołaja Kolady), obecnie współpracuje z Centrem Współczesnej Dramaturgii, założonym w 2009 r. i prowadzonym przez jego nauczyciela. W Rosji sztuka ta została wystawiona dwukrotnie: na deskach Kolada-Teatr w Jekaterynburgu (reż. Aleksandr Wachow, 9 grudnia 1913 roku) oraz Państwowego Teatru Dramatycznego w Omsku (reż. Anton Biezjazykow, 10 kwietnia 2014 roku). Tekst został wyróżniony na kilku ważnych konkursach dramaturgicznych.

Dzieci Zony, reż. Grzegorz Reszka
Premiera: 24 stycznia 2015 roku
Teatr Nowy w Poznaniu

Dodaj komentarz