• 2015-01-22

Premiera Cavalleria rusticana/Pagliacci w Teatrze Wielkim

31 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędą się premiery oper: CAVALLERIA RUSTICANA / Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagni oraz PAGLIACCI / Pajace Ruggiero Leoncavallo.

„Cavalleria rusticana”, reż. Leszek Mądzik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cavalleria rusticana”, reż. Leszek Mądzik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po sukcesie Cavalleria rusticana, pierwszej opery werystycznej, Leoncavallo postanowił pójść w ślady jej twórcy. Rozpuścił plotkę, jakoby libretto jego Pajaców zainspirowała historia prawdziwego morderstwa, i napisał dwuaktówkę, która wprawdzie nie dorównuje kompozycji Mascagniego, ale świetnie się z nią dopełnia.

Wkrótce potem impresariowie nowojorskiej MET związali te krótkie opowieści o zdradzie i zemście w nierozerwalny tandem operowy. Jego popularność okazała się z czasem przekleństwem dla twórców: ambitny Mascagni nigdy już nie powtórzył swego pierwszego triumfu, rozgoryczony późniejszymi niepowodzeniami Leoncavallo sam próbował zdyskredytować swe dzieło. Na próżno. Ta komedia wciąż nie jest skończona, dziś znów zabiją Turiddu.

CAVALLERIA RUSTICANA / Rycerskość wieśniacza
Pietro Mascagni
Reżyseria: Leszek Mądzik
Obsada: Barbara Kubiak / Helena Zubanovich, George Oniani / Wojciech Sokolnicki, Stanisław Kuflyuk / Jaromir Trafankowski, Sylwia Złotkowska, Monika Mych-Nowicka / Magdalena Wilczyńska-Goś
PAGLIACCI / Pajace 
Ruggiero Leoncavallo
Reżyseria: Krzysztof Cicheński
Obsada: George Oniani / Wojciech Sokolnicki, Roma Jakubowska-Handke / Magdalena Nowacka / Martyna Cymerman, Andrzej Filończyk / Jaromir Trafankowski, Stanisław Kuflyuk / Michał Partyka, Karol Bochański / Marek Szymański
31 stycznia 2015 roku
Teatr Wielki im. Karola Szymańskiego w Poznaniu

Dodaj komentarz