Pod język wkładam ci słowo – najnowsza austriacka liryka

Spotkanie autorskie z Semierem Insayifem oraz prezentacja nowo wydanej antologii współczesnej austriackiej liryki Pod język wkładam ci słowo odbędzie się 21 i 22 stycznia we Wrocławiu oraz Opolu.

„Pod język wkładam ci słowo” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Pod język wkładam ci słowo” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Pod język wkładam ci słowo to pierwsza tak obszerna próba przedstawienia w naszym kraju najnowszej poezji austriackiej.

W antologii zebrano utwory dwóch najmłodszych pokoleń poetów, co więcej – wyłącznie te powstałe w XXI wieku. Daje to czytelnikowi możliwość poznania literatury niezwykle aktualnej, w całej jej różnorodności i polifoniczności. Trudno tu zdefiniować jakieś główne tematy, sposoby pisania czy wzorce językowe. W prezentowanych wierszach znajdziemy zarówno wątki autobiograficzne, jak i polemikę z zastanym światem, zabawy językiem i dialog z dawnymi formami, jak np. sonet, grę z tworzywem słownym i wielkie tematy egzystencjalne. Nowa liryka powstająca w Austrii jawi się czytelnikowi jako osobny świat, rodzaj sceny, umożliwiającej odczuwanie, obserwowanie i ocenianie własnej egzystencji z dystansu.

(Ryszard Wojnakowski)

Semier Insayif (ur.1965) – austriacki pisarz i menedżer kultury mieszkający w Wiedniu. Jest obok Franzobla, Sabine Gruber i Clemensa Setza jednym z 40 poetów, których wiersze zebrano w antologii.

Spotkanie w języku niemieckim.

Książka ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Atut.

Spotkanie z Semierem Insayifem
21 stycznia 2015 roku, godz. 11.30 | Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, sala 215
22 stycznia 2015 roku, godz. 11.00 | Biblioteka Austriacka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Dodaj komentarz