• 2015-01-21

Premiera islandzkiej opowieści O koniach i ludziach

20 lutego dzieło Benedikta Erlingsson O koniach i ludziach trafi do polskich kin. Do filmu zostanie dołączona krótka animacja Alicji Błaszczyńskiej Pac!.

„O koniach i ludziach”, reż. Benedikt Erlingsson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„O koniach i ludziach”, reż. Benedikt Erlingsson (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Benedikt Erlingsson to najbardziej popularny reżysera teatralny w Islandii. O koniach i ludziach jest jego debiutem pełnometrażowym, nagrodzonym za najlepszą reżyserię na 26. MFF w Tokio oraz 61. MFF w San Sebastian. To podszyty czarnym humorem film opowiadający o małej społeczności ludzi jeżdżących na koniach oraz niezwykłej więzi łączącej jej mieszkańców z tymi zwierzętami. Wraz z filmem do kin wjedzie krótka animacja Pac! Alicji Błaszczyńskiej, studentki PWSFTiT w Łodzi.

Kolbeinn kocha Solveig, A Solveig kocha Kolbeinn. Ale Kolbeinn kocha kogoś jeszcze. A mianowicie swoją ukochaną, zdobywającą medale klacz Granę. Ale Grana jest obsesyjnie zakochana w ogierze Solveig, Brunn. Nadchodzi wiosna, śniegi topnieją, uczucia rozkwitają… Czy to się może dobrze skończyć?
Vernhardur kocha wódkę, a jego koń Jarpur kocha swojego pana. Kiedy na wodach Islandii pojawia się rosyjski statek , wypełniony 96% spirytusem, Vernhardur z miłości do wódki na swoim koniu, postanawia do statku dopłynąć… To nie może się dobrze skończyć!
Grimur kocha dawne drogi konne, ale Eglii kocha je grodzić drutem kolczastym. Podczas konnych wędrówek, Grimur przecina ogrodzenie, a Eglii goni go ciągnikiem po islandzkich górach…To na pewno nie skończy się dobrze!
Johanna kocha swoją klacz Raudka, ale Raudka kocha wolność. W pogoni za koniem, Johanna znajduje na wrzosowisku rannego Grimura, otoczonego wianuszkiem klaczy… To na pewno się skończy dobrze!
Juan Camillo kocha życie i przygody. Jako turysta z Hiszpanii podziwia islandzką naturę i kobiety. Podczas przejażdżki na starym koniu, nagle spada śnieg. Czy historia gorącego Hiszpana i islandzkiego konia może skończyć się dobrze…?

Pac! to krótka historia kobiety, która chciała się wykąpać. Na nieszczęście ta zwyczajna czynność okazała się tragiczna w skutkach. Szort otrzymał I Nagrodę Złoty Tobołek Koziołka Matołka w kategorii Animowane Fraszki na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Spectator był partnerem tego wydarzenia.

Alicja Błaszczyńska – urodziła się 23 lipca, 1991 roku. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia kulturoznawcze ze specjalnością filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Po roku została przyjęta do PWSFTviT w Łodzi na kierunek film animowany i efekty specjalne. Obecnie jest studentką drugiego roku.

O koniach i ludziach
Scenariusz i reżyseria: Benedikt Erlingsson
Obsada: Ingvar E. Sigurdsson, Charlotte Boving, Steinn Armann Magnusson, Helgi Bjornsson
Pac!
Reżyseria: Alicja Błaszczyńska
Dystrybucja: Spectator
Premiera: 20 lutego 2015 roku

Dodaj komentarz