• 2015-01-21

Matka wg Witkacego w Teatrze Odwróconym

29 stycznia o godz. 19.00 w krakowskim Teatrze Odwróconym odbędzie się premiera spektaklu Matka wg Witkacego, wyreżyserowanego przez Szymona Budzyka.

„Matka", reż. Szymon Budzyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Matka", reż. Szymon Budzyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorska współczesna wersja dramatu Witkiewicza, powstała pod wpływem ostatnich wydarzeń z życia. Reżyser został ojcem. Ogrom przeżyć i spostrzeżeń skłania go do realizacji spektaklu o początkach człowieka. Mam jedną wyższość nad autorem dramatu – Witkacy nie był ojcem, nie przytulał bezbronnej istoty, nie patrzył jak rozwija się na jego oczach i dzięki jego opiece.

Nie spotkał się z Tajemnicą Istnienia. Napisał Matkę znając temat tylko z jednej perspektywy. Dzięki jego tekstowi i znakomitym aktorom mówię o kobiecie i człowieku, który tylko wewnątrz niej był nim naprawdę.

Po około trzydziestu godzinach od zapłodnienia w brzuchu kobiety zaczyna rozwijać się nowe życie. Czy już wtedy staje się ona matką? Tak. Lecz to dopiero początek jej przemian – fizycznych, chemicznych, psychicznych i duchowych. W którymś momencie, jako jedyna istota na ziemi, zyskuje swój czwarty wymiar. Staje się matką do końca życia – bez względu na dalsze losy dziecka.

A ono? W chwili urodzenia, wychodząc z wody – najczystszej i nieskończenie dobrej – doznaje szoku – za jasno, za zimno, niebezpiecznie. Mały człowiek właśnie zakończył istnienie w swej najprawdziwszej postaci. Teraz środowisko zewnętrzne będzie mu dyktować warunki. Od tego momentu człowiek zaczyna się dostosowywać… nie każdy się na to godzi.

Spektakl w reżyserii Budzyka – wariacja na trzy głosy kobiece i jeden baryton, ukazuje postać tej samej kobiety na trzech etapach życia. Reżyser rozwarstwia rzeczywistość, jak kompozytor rozpisujący na głosy znaną wszystkim pieśń…

Matka
Stanisław Witkacy
Reżyseria: Szymon Budzyk
Obsada: Anna Dzierża, Marzena Figiel, Aleksandra Kowalczyk, Kiril Denev
29 stycznia 2015 roku
Teatr Odwrócony w Krakowie

Dodaj komentarz