• 2015-01-21

Jakie były Walka i życie żołnierzy Lamparta?

21 stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbędzie się spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii WspółczesnejWalka i życie żołnierzy Lamparta.

„Krakowska Loża Historii Współczesnej” – „Walka i życie żołnierzy Lamparta” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krakowska Loża Historii Współczesnej” – „Walka i życie żołnierzy Lamparta” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Armia Krajowa jest – słusznie – powodem do naszej narodowej dumy. Przez kilkadziesiąt lat komunistycznej indoktrynacji jej pamięć była zohydzana, a co najmniej pomniejszana. Dzisiaj można i należy korzystać z wolności badań naukowych. Nie należy jej jednak mylić z tworzeniem nowych mitów, będących prostą odwrotnością dotychczasowych. Prawda jest o wiele bardziej ciekawa.

Dawid Golik napisał historię IV batalionu 1. pułku strzelców podhalańskich AK bez tego rodzaju skazy. Jego książka nie przyjmuje à priori złotej legendy po to, by dopasować następnie do niej fakty. Odwrotnie: drobiazgowo rekonstruuje poszczególne wydarzenia, by dopiero na tej podstawie umożliwić dokonywanie uogólnień. Wyłania się z tej opowieści obraz żołnierzy kpt. Lamparta jako młodych ludzi, niewątpliwie oddanych idei wolnej Polski, ale tylko ludzi. Mamy więc żołnierski znój, ale wypełniony prawdziwym życiem, a nie tylko bohaterskimi czynami.

Czy takie podejście osłabia czy wzmacnia naszą narodową samoświadomość? Na ten temat odbędzie się rozmowa w Bibliotece przy ul. Rajskiej, w której wezmą udział dr Dawid Golik, dr hab. Zdzisław Zblewski oraz Jerzy Wójcik. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.

Krakowska Loża Historii WspółczesnejWalka i życie żołnierzy Lamparta
21 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Kraków

Dodaj komentarz