• 2015-01-21

Filmowe (ob)sesje: Musimy porozmawiać o Kevinie, reż. Lynne Ramsay

27 stycznia w Kinie Praha w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Filmowe (ob)sesje, z pokazem filmu Musimy porozmawiać o Kevinie i dyskusją po projekcji.

„Filmowe (ob)sesje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Filmowe (ob)sesje” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmowe (ob)sesje to cykl spotkań, podczas których w wybrany wtorek każdego miesiąca prezentujemy filmy o tematyce psychologicznej. Celem projektu jest przybliżenie widzom problemów i zaburzeń natury psychologicznej oraz obalenie mitów i stereotypów z nimi związanych. Podczas dyskusji z ekspertami z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej staramy się przeanalizować postępowania osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami oraz trudnymi relacjami w rodzinie. Podczas naszych sesji, filmowa fikcja będzie platformą do rozmowy na wiele społecznie ważnych tematów, na które nie zawsze jest czas w codziennych rozmowach wśród przyjaciół i o których nie myślimy, dopóki bezpośrednio nie dotyczą nas lub naszych bliskich.

Po pokazie filmu Musimy porozmawiać o Kevinie odbędzie się dyskusja z ekspertami z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, spotkanie poprowadzi Piotr Szygalski:

dr Barbara Arska-Karyłowska – psycholog i psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Interesuje się psychopatologią dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem ADHD i zaburzeń lękowych. Zajmuje się psychoterapią dzieci i młodzieży oraz poradnictwem dla rodziców. W SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychopatologii dziecka (diagnoza i oddziaływania). W pracy terapeuty najbardziej lubi kontakt z dziećmi–pacjentami w terapii indywidualnej, a w pracy wykładowcy akademickiego najbardziej ceni to, że musi się stale dokształcać.

mgr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca. Zajmuje się historią kultury, codzienności i kinematografii, zagadnieniem filmu jako świadectwa historycznego oraz problematyką ciała, płci i seksualności. Interesuje się nowymi perspektywami w prowadzeniu badań historycznych, wykorzystywaniem materiałów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, wpływem filmu na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. W SWPS prowadzi zajęcia poświęcone problematyce seksu w kinie polskim, analizie i interpretacji filmu, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz szeroko definiowanej kulturze (audio)wizualnej.

Program: Filmowe (ob)sesje:

  • 27 stycznia, godz. 20.00 – Musimy porozmawiać o Kevinie, reż. Lynne Ramsay

Kiedy Eva (Tilda Swinton) dowiaduje się, że będzie miała dziecko, rzuca karierę i całą swoją uwagę skupia na małym Kevinie. Jednak bycie mamą nie jest wcale takie proste, a Kevin (Ezra Miller) nie jest zwykłym dzieckiem. Eva traci kontrolę nad synem. Kevin dorastając, zmienia jej życie w prawdziwy koszmar. Nastolatek świadomie manipuluje swoim otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i jest w stanie posunąć się do makabrycznych czynów. Jego matka próbuje stawić czoła tej dramatycznej sytuacji i jednocześnie odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego?

  • 24 luty, godz. 20.00 – Polowanie, reż. Thomas Vinterberg

Lucas, nauczyciel z prowincji (Mads Mikkelsen) w wyniku kłamstwa 4-letniej córeczki znajomego, zostaje oskarżony o pedofilię. Posądzony mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która uznaje go winnym mimo oficjalnego oczyszczenia mężczyzny z zarzutów. Ludzie postanawiają sami wymierzyć sprawiedliwość. Czy polowanie na niewinnego Lucasa kiedykolwiek się skończy? Co kieruje dawnymi przyjaciółmi i sąsiadami? Czy system przyczynia się do błędnej oceny sytuacji? Jak daleko jest od tolerancji do hipokryzji?

  • 24 marca, godz. 20.00 – Fanatyk, reż. Henry Bean

Danny (Ryan Gosling) pochodzi z żydowskiej rodziny, ale w pewnym momencie wyrzeka się swoich korzeni i buntuje się przeciwko Bogu, który według niego jest tyranem. Chłopak goli się na łyso i przyłącza się do grupy neonazistów, wśród których wyróżnia się nie tylko inteligencją, lecz również skłonnością do przemocy, nawołując do eksterminacji Żydów. Co prowadzi Danny’ego do tak drastycznej zmiany poglądów? Czym jest zagubienie religijne? Skąd bierze się okrucieństwo i nienawiść wobec innych?

  • 21 kwietnia, godz. 20.00 – Pod mocnym aniołem, reż. Wojciech Smarzowski

Jerzy (Robert Więckiewicz) to pisarz i alkoholik. Kiedy zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska), postanawia walczyć z nałogiem i zdaje się, że wierzy, iż naprawdę może z niego wyjść. Ląduje na odwyku, gdzie poznaje innych alkoholików i ich historie. Po leczeniu powraca do baru Pod mocnym aniołem niczym bumerang. Ile razy Jerzy będzie musiał przejść odwyk? Jak upadlający może być nałóg i czy w życiu alkoholika jest szansa na happy end?

  • 19 maja, godz. 20.00 – Sztuka płakania, reż. Peter Schønau Fog

Świat w filmie pokazany jest z perspektywy 11-letniego Allana (Jannik Lorenzen), który chciałby szczęścia dla swoich bliskich. Najbardziej martwi się o swojego ojca (Jesper Asholt), którego płacz często słychać w ich domu. Allan namawia siostrę, by pocieszała ojca swoimi tajemniczymi metodami. Jak zmierzyć się z problemem molestowania seksualnego? Czy toksyczne relacje w rodzinie da się naprawić? Jak wyglądają zaburzenia w roli rodzica i dziecka? Kto jest winny i dlaczego wszyscy ponoszą konsekwencje?

  • 23 czerwca, godz.20.00 – Kieł, reż. Giorgos Lanthimos

Rodzice wraz z trójką dzieci mieszkają w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem i nikt prócz ojca (Christos Stergioglou) nie ma prawa wychodzić poza teren posiadłości. Dorosłe dzieci żyją pozbawione kontaktu ze światem zewnętrznym. Pod wpływem filmu przemyconego do ich domu przez znajomą, rodzeństwo zaczyna podejrzewać, że rzeczywistość za murem różni się od tej, którą pokazują im rodzice. W laboratoryjnych warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata.

Filmowe (ob)sesjeMusimy porozmawiać o Kevinie
27 stycznia 2015 roku, godz. 20.00
Kino Praha w Warszawie

Dodaj komentarz