• 2015-01-21

Bal w operze w interpretacji Tomasza Schimscheinera

28 stycznia Teatr Vis a Vis i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie zapraszają na spektakl Bal w operze autorstwa Juliana Tuwima, w interpretacji Tomasza Schimscheinera.

„Bal w operze", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Bal w operze", plakat (źródło: materiały prasowe)

Jest to najbardziej znany poemat satyryczny Tuwima. Zaliczany do jednych z ostrzejszych i brutalniejszych utworów w jego twórczości, wywoływał dawniej oburzenie. Kształt całości to jedenaście obrazów. Ich akcja rozgrywa się jednocześnie w gmachu Opery, na ulicach, obrzeżach miasta, w kosmosie – dzięki czemu poeta uzyskuje syntetyczny obraz współczesnej mu epoki.Bal zarysowany w utworze jest przyjęciem elit – śmietanki towarzystwa, eleganckich, pięknych dam, wytwornych panów.

Bal w operze jest uważany za najwyższe osiągnięcie poetyckie Tuwima. Wykorzystał w nim poeta swoje dotychczasowe doświadczenie w zakresie satyry, nie satyry posługującej się moralizatorskim pouczeniem, ale oddziałującej na odbiorcę w inny sposób. Zasadniczymi środkami użytymi przez Tuwima jest inwektywa, skierowana do przeciwnika, wyrazisty obraz, często groteskowo wyolbrzymiony lub sprowadzony do absurdu, różnorakie kontrasty, kalambury, groteskowe deformacje.

W tym świetle Bal w operze jawi się jako fantastyczno-satyryczna ballada, w której wizja balu, połączona z obrazem apokalipsy ma stać się syntezą całej epoki.

Tomasz Schimscheiner: absolwent PWST w Krakowie, którą ukończył w 1989 roku. Od 1991 roku związany z teatrem Ludowym w Krakowie, w którym pracuje do dziś. Na co dzień występuje także w krakowskim Teatrze Scena STU. Występował w wielu produkcjach teatralnych, telewizyjnych i filmowych współpracując z wieloma wybitnymi reżyserami. Szerszej publiczności jest znany z serialu Na Wspólnej, rola: Andrzej Brzozowski oraz z Tańca z Gwiazdami, gdzie tańczył w parze z Kamilą Kajak. Od 1991 roku współpracuje z firmą producencką Bereś & Baron Media Productions, gdzie pracuje jako aktor, drugi reżyser, współproducent min. przy takich produkcjach jak: Historia filozofii po góralsku, Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł. Od 2008 roku prezes fundacji Wawel z rodziną wspierającej osierocone dzieci, niepełne rodziny, osoby dotknięte sytuacją losową.

Spektakl Bal w operze, Julian Tuwim
Interpretacja: Tomasz Schimscheiner
Inscenizacja: Bartłomiej Piotrowski
28 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Vis a Vis
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2

Dodaj komentarz