• 2015-01-20

Wystawa Polish Design: in the Middle of w Concordia Design

Od 19 lutego do 3 marca w poznańskim Concordia Design odbędzie się wystawa Polish Design: in the Middle of. Kuratorką wystawy jest Izabela Bołoz. Projekt powstał dzięki współpracy z  Instytutem Adama Mickiewicza oraz culture.pl i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas jesiennego festiwalu Dutch Design Week w Eindhoven. To pierwsza prezentacja tej wystawy w Polsce.

Wystawa „Polish Design: in the Middle of " (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Polish Design: in the Middle of " (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Polish Design: in the Middle of to unikalny wybór prac najlepszych polskich projektantów, studiów projektowych, studentów i producentów. Kuratorka Izabela Bołoz zwraca uwagę na cenione przez Polaków wartości jak gościnność czy otwartość na drugiego człowieka.

To dlatego ekspozycja przybiera formę długiego stołu, będącego centralnym punktem w każdym polskim domu. Właśnie przy stołach Polacy spotykają się najchętniej. W ślad za tym wystawa nie tylko] pokazuje dorobek polskiego wzornictwa, ale też tworzy przestrzeń do wspólnych działań i rozmów.

Z drugiej strony design jest niczym ów długi polski stół, przy którym zasiadają projektanci, firmy, uczelnie, badacze, media i instytucje publiczne, by wspólnie rozwijać nowe pomysły. Wystawa przedstawia różne dziedziny projektowania, a współtworzą ją designerzy, rysownicy, producenci, rzemieślnicy i młode firmy.

Prezentowane prace można podzielić na cztery tematy: ceramika i zastawa stołowa – charakteryzują się wysoką jakością wykonania, elegancją oraz wyczuciem materiału i formy; zabawki dla dzieci – są albo minimalistyczne, żartobliwe w formie i wyjątkowo pomysłowe, albo tak wyszukane, że równie chętnie sięgają po nie dorośli.

Czwartą kategorią produktów są obiekty techniczne – interaktywne przedmioty i mobilne aplikacje, które w fascynujący sposób łączą świat najnowszych technologii i designu. Na wystawie znajdą się prace ponad trzydziestu czołowych polskich designrów i marek oraz projektów specjalnych.

Concordia Design jako centrum designu działające od ponad trzech lat w Poznaniu jest platformą współpracy projektantów, przedsiębiorców i ekspertów opartą o unikalny model łączący promocję designu z edukacją i konsultingiem. Kilka razy w roku prezentuje ciekawe wystawy promujące polskie i europejskie wzornictwo.

Izabela Bołoz, kuratorka wystawy Polish Design: in the Middle of.  Od 2011 roku prowadzi w Holandii własne studio. Projektuje przestrzenie publiczne, instalacje artystyczne, scenografie i meble. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Zurychu, ale zmieniła kierunek na projektowanie, kontynuując naukę w Londynie i Eindhoven. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, w Polsce prowadziła warsztaty m.in. na School of Form w Poznaniu.

Wystawa Polish Design: in the Middle of
Od 19 lutego do 3 marca 2015 roku
Concordia Design w Poznaniu

Dodaj komentarz