Walka dobra ze złem

24 stycznia w Galerii Labirynt w Lublinie zostanie otwarta wystawa Sławomira Marca. Inspiracją artysty była walka dobra ze złem.

Sławomir Marzec, szkic symulacyjny (źródło: materiały prasowe)

Sławomir Marzec, szkic symulacyjny (źródło: materiały prasowe)

Walka dobra ze złem od wieków inspiruje artystów. W sztuce pojawia się jako dramat fundamentalnych sił kształtujących nasze życie, naszą ostateczność, choć w każdej epoce przybiera nieco odmienną postać. Jak dzisiaj rozumiemy walkę dobra ze złem? Jak dostrzec ją w zgiełku radykalnych przemian, gdy wszystko zmienia się nieustannie we wszystko, nierzadko też w swoje przeciwieństwo? Czy jest już ona tylko mitem, czy trwa nadal, choć często nie jest dostrzegana? A może w międzyczasie walka ta została już rozstrzygnięta? Dla tych pytań i dylematów staram się stworzyć miejsce i czas.

Sama wystawa jest dość nietypowa. Ogromna sala Galerii Labirynt jest na pierwszy rzut oka pusta. Później dostrzegamy pojedyncze przedmioty dyskretnie ustawione pod ścianami. Przy każdym z nich widnieje narysowana ołówkiem na ścianie tabliczka z autentycznymi internetowymi newsami sprzed kilku tygodni, czy miesięcy – np. Na Sycylii jest 30 tys. strażników leśnych, mimo, że już Rzymianie wycięli tam lasy; Widzowie teatralni w Londynie oklaskują walący się sufit, bo myślą że to część przedstawienia; W boskość gubernatora Czukotki Abramowicza wierzy 25% jej mieszkańców… Potem dostrzegamy majaczącą na ścianie delikatnymi błyskami i cieniami przezroczystą taśmę, która tworzy sylwety postaci uwikłanych w te sytuacje. Nieustannie zanikające kontury rysowane w skrajnie uproszony sposób na pograniczu graffiti, komiksu i instrukcji obsługi.

Wystawa oparta jest na zasadzie wyważania nieadekwatności, absurdów i paradoksów. Pojawia się podejrzenie, że ich gra równie dobrze kreuje rzeczywistość – a przynajmniej naszą aktualność – jak racjonalna przyczynowość, ideały czy wartości.

(Sławomir Marzec)

Sławomir Marzec (ur. 1962); absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie Düsseldorf. Od 1988 roku pedagog ASP Warszawa, obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki; od 2013 także profesor Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną i film. Ma na swoim koncie około 70 wystaw indywidualnych (m.in. Ośrodek Propagandy Sztuki – Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Foksal, CSW Zamek Ujazdowski), jest autorem licznych publikacji (m.in. w Art Inquiry, NY Arts Magazine, Obieg, Contemporary, Format), w tym książek z pogranicza teorii i krytyki sztuki (m.in. Sztuka polska 1993–2014. Arthome versus artworld, Wszystko, czyli obraz i obrazy).

Sławomir Marzec, Walka dobra ze złem
Otwarcie wystawy: 24 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 8 lutego 2015 roku
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz