Okruchy tamtych dni w Muzeum Powstania Warszawskiego

20 stycznia Wydawnictwo Sic! zaprasza do Muzeum Powstania Warszawskiego na promocję książki Okruchy tamtych dni. Autorem książki jest świadek powstania, Stanisław Jarzyna ps. Pionek.

Promocja książki Stanisława Jarzyny, „Okruchy tamtych dni" (źródło: materiały prasowe)

Promocja książki Stanisława Jarzyny, „Okruchy tamtych dni" (źródło: materiały prasowe)

Wydawało się, że temat Powstania Warszawskiego został już wyczerpany. A jednak książka Stanisława Jarzyny odkrywa jeszcze inne, dotąd nieznane mi fakty, związane z przebiegiem walk na warszawskim Powiślu. Posiada ona niewątpliwe cechy raportu, sporządzonego przez świadka wydarzeń obdarzonego fotograficzną pamięcią, opisującego chaos pierwszych dni sierpnia 1944 roku, przebieg działań w rejonie ulicy Czerwonego Krzyża, gdzie autor był dowódcą posterunku obserwacyjno-alarmowego, aż do dramatycznej ewakuacji dzielnicy.

Świetna polszczyzna, barwne i szczegółowe opisy, ale także skrupulatna relacja rodzących się emocji, takich jak: żal, złość, bezsilność, tęsknota – wszystko to czyni książkę niezwykle ciekawą. Dowcipne historie wplecione w treść relacji niejednokrotnie wywołują uśmiech podczas lektury. Jednakże to, co wydaje się być najistotniejsze i najodważniejsze – to osobiste rozliczenie autora ze swoim dowództwem, które dokonuje się na kartach książki po wielu latach od opisywanych wydarzeń. Nie ma w nim próby generalizacji, a jedynie pragnienie ustalenia faktów zanim będą one przekazane historii.

(Tymoteusz Pruchnik, Kierownik Działu Archiwum MPW oraz dr Maria Ciesielska)

Spotkanie Powstanie Warszawskie: 1 sierpnia – 6 września 1944. Ulice: Dobra, Czerwonego Krzyża, Instytucka, Smulikowskiego
Promocja książki Okruchy tamtych dni, Stanisław Jarzyna
20 stycznia 2015 roku, godz. 13.00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wydawnictwo Sic!

Dodaj komentarz