Muzeum Ziemi Kłodzkiej w czarno-białych odcieniach

Od 23 stycznia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku będzie można oglądać wystawę prac Małgorzaty Dyrdy-Kujawskiej i Urszuli Wilk pt. Biel i Czerń, Czerń i Biel.

Autorka pracy: Małgorzata Dyrda Kujawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Małgorzata Dyrda Kujawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biel i Czerń, Czerń i Biel – już sam tytuł wystawy(…) wiąże się z dążeniem do pewnego rodzaju minimalizmu kolorystycznego w malarstwie. Sama czysta bieli i czerń w malarstwie nie istnieje – malarstwem jest wszystko co znajduje się pomiędzy bielą i czernią, czernią i bielą(…). Tak opisuje ideę wystawy Artystka Urszula Wilk.

Urszula Wilk zaprezentuje dwa cykle malarskie Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu z 2010-2012 wykonany w technice wodnej na papierze oraz najnowszy, pochodzący z 2014 roku oraz olejny cykl na płótnach Linie – niezależne byty malarskie.

Małgorzata Dyrda-Kujawska przedstawi prace wykonane w technice ceramiki.

Urszula Wilk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W roku 1986 obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 80. dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1987, 1988). W 1989 roku została wyróżniona Nagrodą Główną na I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta. W 1995 roku otrzymała stypendium The Pollock-Krasner Foundation (New York, USA). Ma w swoim dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Od 2009 r. pracuje nad cyklem malarskim pt. Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu. W 2012 roku była rezydentką Shangyuan Art Museum w Chinach. Pobyt zakończył się wystawą, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia, wspartą finansowo przez Instytut Adama Mickiewicza – Kultura polska na świecie. W 2013 r. zaprezentowała prace na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia, zrealizowanej w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w galerii Entropia – Niewysłane listy z Pekinu oraz w Muzeum Miejskim Wrocławia, a w roku 2014 w BWA Gorzowie Wielkopolskim ekspozycję pt. Linie – niezależne byty malarskie.

Małgorzata Dyrda-Kujawska – urodzona w 1959 roku w Kłodzku. Studia na wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP 1979-85, w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Członek Peace Rider Group Osnabrueck (Niemcy), ZPAP, AIC (Szwajcaria). W latach 1990-1991 stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest artystką dla której ceramika jest punktem wyjścia do badań głębszej natury. Poszukuje form, ale nie kryterium ładności decyduje o ich wyborze. To wynik badań i analiz, jak choćby w pracy Futro, która ma niezwykłą strukturę upodobniającą ją nieco do dywanu. Prace Artystki znajdują się w Ariana Museum, Geneve (Szwajcaria), Muzeum Narodowym Wrocław, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Art. Museum Castelli (Włochy), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Art. Center of Aberystwyth, Wales (Wielka Brytania), Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu, Keramion Frechen (Niemcy), Grimmerhus Museum, Middelfart (Dania).

Urszula Wilk, Małgorzata Dyrda-Kujawska, Biel i Czerń, Czerń i Biel
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 17.00
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Dodaj komentarz