• 2015-01-20

Choreograf: Kompozytor ruchu

Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza na pierwsze w nowym roku spotkanie z cyklu Czas na taniec!, które odbędzie się 20 stycznia w Klubie Aktora Loża w Krakowie.

„Kompozytor ruchu", spotkanie z Tomaszem Gołębiowskim (źródło: materiały prasowe)

„Kompozytor ruchu", spotkanie z Tomaszem Gołębiowskim (źródło: materiały prasowe)

Tym razem gościem cyklu będzie Tomasz Gołębiowski – kompozytor ruchu. Dziś słowa choreograf używamy dla określenia kogoś, kto tworzy układy taneczne i nie zastanawiamy się nad tym, że greckie słowo graf oznacza pisać. Dawniej więc choreografem nazywano osobę, która taniec zapisywała. Właściwego jego twórcę nazywano kompozytorem tańca czy też ruchu.

I właśnie komponowaniem ruchu zajmuje się na co dzień gość najbliższego spotkania, Tomasz Gołębiowski. Karierę zaczynał jako tancerz, ale już w wieku dwudziestu paru lat zaczął odnosić pierwsze sukcesy na polu choreografii, zdobywając m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Choreograficznego. W latach 70. kierował baletem i współtworzył przedstawienia w Operze i Operetce w Krakowie. W kolejnej dekadzie dał się poznać na polu międzynarodowym, dzięki swojej działalności we Włoszech. W zakresie reżyserii teatralnej i filmowej współpracował m.in. z Wajdą i Grotowskim, w zakresie muzyki zaś m.in. z Pendereckim i Koniecznym. W ostatnich latach dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z młodszym pokoleniem prowadząc Szkołę Choreografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych.

Spotkanie, prowadzone przez Agnieszkę Malatyńską-Stankiewicz, jak zwykle będzie ilustrowane zdjęciami z prywatnego archiwum artysty.

Ideą cyklu Czas na taniec! jest stworzenie miejsca i czasu do rozmowy o tańcu. W ogólnym dyskursie o sztuce tancerze i choreografowie powinni mieć głos, tak samo jak kompozytorzy, reżyserzy, plastycy, czy pisarze. Organizatorom ależy także, aby dzięki tym spotkaniom skupić środowisko taneczne miasta Krakowa. Spotkania są również okazją do uzupełnienia edukacji tanecznej młodego pokolenia.

Spotkanie z Tomaszem Gołębiowskim pt. Kompozytor ruchu
20 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Organizator: Balet Dworski Cracovia Danza oraz Oddział ZASP Kraków
Klub Aktora Loża, Rynek Główny 41
Kraków

Dodaj komentarz