Zbigniew Kruszyński – debiut w literaturze emigracyjnej

28 stycznia Wydawnictwo W.A.B. opublikuje debiutancką powieść Zbigniewa Kruszyńskiego pt. Schwedenkräuter, wydaną po raz pierwszy w 1995 roku, uhonorowaną nagrodą bruLionu i Fundacji Kultury.

Zbigniew Kruszyński, „Schwedenkräuter” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zbigniew Kruszyński, „Schwedenkräuter” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Debiutancka powieść Zbigniewa Kruszyńskiego, którą zwrócił na siebie uwagę krytyków, wyróżniona nagrodą bruLionu i Fundacji Kultury, dziś – w czasach lokalnych wojen, masowych ucieczek i obozów dla uchodźców – nabiera nowego przejmującego znaczenia.

Koniec XX wieku. Emigrant z Trzeciego Świata, uchodźca znikąd o ciemnej karnacji, przedostaje się do Skandynawii. Jest wykształconym slawistą, ma za sobą także epizod polski – małżeństwo i pracę naukową. Bezskutecznie próbuje się wtopić w nowe społeczeństwo, pogłębiając tylko przy tym swoją obcość. Dar obserwacji, cięty język i sarkazm pozwalają mu stworzyć błyskotliwy pamflet na cywilizację Zachodu, w którym nie będą oszczędzeni ani jego pobratymcy, ani Europa Wschodnia.

Powieść, która ukazała się w niewielkim nakładzie dwadzieścia lat temu, zyskała entuzjastyczne przyjęcie krytyki i przewartościowała nasze wyobrażenie o tym, czym może być dziś literatura emigracyjna.

Pisarz ten – budujący swoje narracje precyzyjnie jak chirurg, a zarazem rytmicznie jak poeta, wyczulony jak żaden inny na walory językowe – jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej uważnych realistów.

Przemysław Czapliński

Zbigniew Kruszyński (ur. 1957) – prozaik, lingwista, tłumacz, wykładowca. Absolwent polonistyki i romanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Za działalność w Solidarności był więziony w latach 1982–1984, po uwolnieniu emigrował do Szwecji, gdzie mieszkał do 2004 roku. Jeden z najbardziej cenionych i wielokrotnie nagradzanych pisarzy swojego pokolenia, uznawany zwłaszcza za poetycki, pełen skojarzeń język.

Zbigniew Kruszyński, Schwedenkräuter
Premiera: 28 stycznia 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz