Listy z życia dorosłego: Kurt Vonnegut

20 lutego w Wydawnictwie Albatros ukaże się zbiór korespondencji Kurta Vonneguta, obejmujący całe dorosłe życie pisarza.

Kurt Vonnegut „Listy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kurt Vonnegut „Listy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Listy Kurta Vonneguta to opracowany przez Dana Wakefielda, jego wieloletniego przyjaciela, bogaty zbiór korespondencji obejmujący całe dorosłe życie pisarza. Kolekcję otwiera wiadomość do rodziny napisana przez 22-letniego Vonneguta z Europy tuż po oswobodzeniu z hitlerowskiego obozu jenieckiego. Na ponad czterystu stronach Wakefield zgromadził – w większości niepublikowane wcześniej – listy do bardzo różnych adresatów: do rodziny, przyjaciół, krytyków, cenzorów i przeciwników. W korespondencji, opatrzonej notatkami redaktora, które wyjaśniają czytelnikowi ewentualne wątpliwości, amerykański pisarz w swym charakterystycznym ironicznym stylu szczerze komentuje rzeczywistość, dzieli się troskami, narzeka na niesprawiedliwość i brak zrozumienia wobec własnej osoby, wspomina bombardowanie Drezna, walczy o wolność słowa.

Czytelnik znajduje w zbiorze uwagi Vonneguta na temat najważniejszych wydarzeń w jego życiu prywatnym i zawodowym, a szeroka tematyka korespondencji w połączeniu z oddzielnymi wstępami Dana Wakefielda do każdej dekady sprawia, że Listy można czytać jako zarówno swoisty zbiór esejów, jak i – w pewnym sensie – nigdy nienapisaną autobiografię twórcy.

Kurt Vonnegut Listy
Premiera: 20 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz