• 2015-01-19

Drążenie miasta, czyli święto podziemi Rynku Głównego

25 stycznia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje święto swojego oddziału Rynek Podziemny pt. Drążenie miasta.

„Drążenie miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Drążenie miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Święto oddziału Rynek Podziemny to niepowtarzalna okazja na zwiedzanie i poznanie, jednej z najpopularniejszych krakowskich atrakcji turystycznych, wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, w nieco odmienny sposób. Tego dnia zapraszamy do Rynku Podziemnego na zajęcia kreatywne dla dzieci, ciekawe spotkania i wykłady oraz zwiedzanie wystawy w towarzystwie archeologa i przewodnika.

Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury. Ukazuje znaczenie ówczesnej stolicy Polski w działalności związku hanzeatyckiego. Zgromadzone zabytki, jak choćby monety z XIV w. czy ozdoby i ceramiczne naczynia, potwierdzają trwającą w tym miejscu nieprzerwanie od setek lat tradycję europejskiej wymiany kulturowej i handlowej. Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice. Ciekawostką są również zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, które dają wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Wystawę wzbogacają ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami.

Szczegółowy program:

  • 10.00–12.00 – prof. Andrzej Kadłuczka: Współczesne muzea archeologiczne w nurcie new museology jako forma prezentacji i edukacji dziedzictwa kulturowego. Wykład i zwiedzanie wystawy.
  • 12.30–14.00 – dr Robert Gaweł: Zaczarowany świat miniaturowej architektury. Wykład i zwiedzanie wystawy.
  • 14.00–15.30 – zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa dla zwiedzających indywidualnych.
  • 15.00–16.30 i 16.30–18.00 – pracownia k.: Średniowieczny plac zabaw. Warsztaty architektoniczne dla rodzin.
  • 18.30–20.00 – oprowadzanie przez archeologa po wystawie w Podziemiach Rynku.
  • 18.45–20.00 – zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa dla zwiedzających indywidualnych.

Drążenie miasta.
Święto oddziału Rynek Podziemny Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
25 stycznia 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz