• 2015-01-17

Pocałunki skradzione w Kinie Kosmos

Klub Filmowy Ambasada zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie, które odbędzie się 20 stycznia w katowickim Kinie Kosmos. W programie Skradzione pocałunki.

„Skradzione pocałunki", reż. Francois Truffaut (źródło: materiały prasowe)

„Skradzione pocałunki", reż. Francois Truffaut (źródło: materiały prasowe)

Klub Filmowy Ambasada to cykl comiesięcznych spotkań filmowych z prelekcją i dyskusją po seansie. Tym razem widzowie będą mieli okazją obejrzeć Skradzione pocałunki w reż. Francois Truffaut w ramach cyklu Subiektywny Przegląd Filmowy Francois Truffaut. Prelekcję i dyskusję poprowadzi Sławomir Kruk – filmoznawca i politolog, koordynator programu festiwalu Ars Independent.

Skradzione pocałunki Truffauta to dzieło reżysera-humanisty, czołowego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali. To zarazem trzecia, po 400 batach oraz Antoine i Colette odsłona pięcioczęściowego cyklu, którego bohaterem stał się Antoine Doinel (w tej roli po raz kolejny Jean-Pierre Leaud), alter ego reżysera.

W filmie obserwujemy wyrzuconego z wojska Antoine’a, wdającego się w bliższą relację ze skrzypaczką (w tej roli Claude Jade), z którą utrzymywał w czasie służby kontakt listowny oraz postawionego na progu romansu z mężatką. Truffaut z niezwykłą czułością portretuje bohatera mającego problemy z przystosowaniem się do życia w społeczeństwie, naprzemiennie tracącego oraz znajdującego kolejne posady w wyniku przypadkowych okoliczności. Skradzione pocałunki to lekka, subtelna komedia, która na przemian śmieszy i wzrusza. Dla wielu stanowi kwintesencje kina francuskiego.

Skradzione pocałunki, reż. Francois Truffaut
20 stycznia 2015 roku, godz. 18.30
Kino Kosmos
Klub Filmowy Ambasada
Katowice

 

Dodaj komentarz