Monika M. Korona tam, gdzie Czas, Przestrzeń i Miejsce

Od 15 styczna w Galerii MBWA w Lesznie można oglądać instalację malarską Moniki M. Korony pt. Czas / Przestrzeń / Miejsce.

Autorka pracy: Monika M. Korona (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Monika M. Korona (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy zapraszają do galerii, by zaprezentować prace poznańskiej artystki młodego pokolenia Moniki M.Korony, związanej z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Jest to instalacja świetlno-malarska, specjalnie stworzona i zaaranżowana do przestrzeni galerii. Monika M. Korona pracuje głównie w technice kolażu, co pozwala jej na równowagę między rysunkiem, fotografią i malarstwem. Buduje indywidualny świat przy pomocy różnych języków formalnych, które mają intensywnie zadziałać na zmysły wzroku. Jest obserwatorem otaczającej rzeczywistości, codzienności, którą przetwarza i w poetycki sposób interpretuje, tworząc wewnętrzne obrazy. Artystka wplata w kompozycje obrazów słowa ich fragmenty, pojedyncze znaki, nadaje im nową formę, podkreślając dynamikę, buduje relacje pomiędzy kształtem, kolorem. Istotny jest detal, stosuje różnego rodzaju światła pokazując to, co jest normalnie niewidoczne dla oka. Artystka eksperymentuje z materią malarską, nadając swoim projektom charakter interdyscyplinarny i multimedialny efekt. Tworzy formy zintegrowane z przestrzenią, wskazuje na nowe wartości osiągając ciekawe efekty optyczne. Bada i analizuje konkretną przestrzeń, architekturę wnętrza w której umieszcza swoje kompozycje, poszerza zakres, odbiór i wskazuje na różnorodne interpretacyjne możliwości. Światło jako najważniejszy element prac stosuje w sensie dosłownym ale i metafizycznym, emocjonalnym i refleksyjnym. To interesująca gra iluzji przestrzeni, gra budowana światłem, kolorem i bezpośrednią obecnością odbiorcy.

Monika M. Korona – urodziła się w Warszawie. Jest absolwentką ASP w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), adiunkt na UAP. Doktor sztuk pięknych, kurator cyklu wystaw Zachować dla przyszłości (2006–2009, 2012) współautor cyklu projektów filmowych Zachować dla przyszłości (2006–2009, 2012), publikacji (2012) – Sztuka dla nas i potomnych Drzewo wiedzy o współczesnych artystach poznańskich – Żywotność sztuki. Stypendystka Ministra Kultury Młoda Polska (2005) , nagradzana i wyróżniana,uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką projektowo – multimedialną, instalacjami malarskimi, zachowaniem i dokumentacją sztuki współczesnej, animacją komputerową, filmem dokumentacyjnym.

Monika M. Korona, Czas / Przestrzeń / Miejsce
Wernisaż: 14 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2015 roku
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
ul. Leszczyńskich 5
Leszno

Dodaj komentarz