Łukasz Stokłosa tropami mrocznej zagadki

Od 22 stycznia w krakowskiej Galerii Zderzak będzie można oglądać wystawę prac Łukasza Stokłosy pt. Numer 392.

Łukasz Stokłosa, „Lucy Harker, Isabelle Adjani”, 2014,olej na płótnie, 40x30 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Stokłosa, „Lucy Harker, Isabelle Adjani”, 2014,olej na płótnie, 40x30 cm, dzięki uprzejmości Galerii Zderzak (źródło: materiały prasowe organizatora)

22 stycznia w Zderzaku otwarta zostanie nowa wystawa obrazów Łukasza Stokłosy, jednego z najciekawszych młodych malarzy w Europie. Zobaczymy nowe prace w specjalnej aranżacji. Wystawa koncentrować się będzie wokół portretu młodej damy, w której miłośnicy kina rozpoznają francuską aktorkę Isabelle Adjani w roli Lucy Harker.

Razem z bohaterką obrazu i zarazem jednej z najpiękniejszych baśni europejskiego kina XX wieku wędrować będzie można po opuszczonych wnętrzach pałaców, po ogrodach i oranżeriach. Organizatorzy zapraszają do wspólnej wędrówki tropami mrocznej zagadki, opowiadanej, jak zwykle u Stokłosy, z lekkim przymrużeniem oka.

To trzecia wystawa indywidualna artysty w Zderzaku po Zimowej opowieści (2011), Składzie obrazów (2013). Tytuł obecnej wystawy – Numer 392 – to jeszcze jedna zagadka, którą artysta stawia przed widzem. Postaramy się ją rozwiązać na wernisażu.

Łukasz Stokłosa (ur. 1986) pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na krakowskiej ASP, robiąc dyplom w pracowni prof. Jacka Waltosia w roku 2010. W tym samym roku wziął udział w głośnej wystawie Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 2011 roku debiutował w Zderzaku znakomicie przyjętą wystawą Zimowa opowieść. Jego kolejna wystawa w Zderzaku Skład obrazów otrzymała Markę Radia Kraków dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego miesiąca. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w malarskim Konkursie Gepperta. W czerwcu 2014 roku odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa za granicą – GRUPPO DI FAMIGLIA IN UN INTERNO – w Schloss Assenheim w Niemczech. Wszystkie obrazy zostały sprzedane na wernisażu. Znany krytyk sztuki Paweł Leszkowicz uznał Łukasza Stokłosę za najlepiej zapowiadającego się artystę młodego pokolenia. Na dowód tego nazwisko malarza znalazło się w albumie autorstwa Kurta Beersa 100 Painters of Tomorrow, wydanym przez londyńsko-nowojorskie wydawnictwo Thames&Hudson. Amerykański The Huffington Post, jeden z najbardziej wpływowych blogów świata, zamieścił entuzjastyczną recenzję – z tytułowej setki wybrał swoich dziesięciu faworytów; wśród nich jest Łukasz Stokłosa.

Malarstwo Stokłosy kojarzone jest z poetyką noir, lecz niełatwo je zaklasyfikować do jednego z modnych obecnie kierunków. Wirtuozeria techniczna autora, specyficzny, lekki sposób malowania i niezwykła umiejętność budowania nastroju czynią je zjawiskiem osobnym i wyjątkowym. Cenione przez kolekcjonerów są portrety, które w twórczości artysty stanowią odrębny gatunek. To portrety aktorów filmowych wcielających się w osobowości kreowanych przez siebie postaci, przedstawianych w momentach kryzysu i przełomu. Cechuje je aura smutku, niepewności i ulotnego piękna, jak u Isabelle Adjani w roli Lucy Harker.

Łukasz Stokłosa, Numer 392
Wernisaż: 22 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 14 marca 2015 roku
Galeria Zderzak
ul. Floriańska 3
Kraków

Dodaj komentarz