• 2015-01-17

Franek Ammer w otchłani niesamowitości we Wrocławiu

Od 22 stycznia w Miejscu przy Miejscu we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę fotografii Franka Ammera pt. Dolina.

Frank Ammer, „Dolina” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Frank Ammer, „Dolina” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza w nowym roku wystawa fotograficzna w MpM poświęcona jest wyobraźni, która ze swej natury, może stać się źródłem prawdziwej przyjemności lub niepotrzebnego cierpienia.

Inspiracją dla prac Franka Ammera była postać Charlesa Forta, amerykańskiego pisarza i jednego z pierwszych badaczy zjawisk paranormalnych, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Choć same zdjęcia nie odwołują się do prezentowanych przez Forta wydarzeń, to podejmują one temat opisywanej przez niego podwójnej rzeczywistości.

Jak mówi sam artysta – Przekonałem się, że tajemnice kryją się w najzwyklejszych fotografiach przedmiotów, ludzi i natury, a ich nośnikiem może być światło, służące jednocześnie do ujawniania i ukrywania elementów obrazu.

Kluczowym aspektem prac Ammera jest niesamowitość, rozumiane jako doświadczenie tego, co wywołuje niepokój, bo jest spotkaniem z czymś jednocześnie bliskim i nieznanym. Postrzeganie i poczucie niesamowitości jest zawsze uzależnione od lęków i wyobrażeń jednostki. Podwójna rzeczywistość w rozumieniu fotografa to umiejętność uruchomienia wyobraźni i takiej interpretacji tego co dobrze znane, która pozwala nadać mu nowe znaczenie. Ta podwójność może stać się też początkiem historii, którą sami sobie szepczemy.

Franek Ammer (ur. 1988) – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od kilu lat współtworzy wrocławski TIFF Festival (wcześniej Trochę Inny Festiwal Fotografii). Organizuje wystawy i prowadzi spotkania autorskie dotyczące książki fotograficznej. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi.

Franek Ammer, Dolina
Wernisaż: 22 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 20 lutego 2015 roku
Galeria fotograficzna Miejsce przy Miejscu
pl. Strzelecki 12
Wrocław

Dodaj komentarz