Zbiok Czajkowski czyta gdy patrzy

Od 16 stycznia w zielonogórskim BWA będzie można oglądać wystawę prac Sławomira Zbioka Czajkowskiego pt. I read when I look.

Sławomir Zbiok Czajkowski, BWA w Zielonej Górze, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Zbiok Czajkowski, BWA w Zielonej Górze, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy – Czytam gdy patrzę jest parafrazą zdania przypisywanego Andy Warholowi I never read I just look at pictures. Autor tak mówi o swoich inspiracjach:

Interesuje mnie hegemonia obrazu, podstawowego składnika współczesnej komunikacji, interesuje mnie kształtowanie relacji międzyludzkich, przy jego pomocy a przede wszystkim interesuje mnie Internet jako oniryczna przestrzeń na skraju rzeczywistości i umowności. Interesują mnie mechanizmy budowania efemerycznych subkultur, iluzja schronienia, poczucie bezpieczeństwa w sieci, alienacja, samotność i płynąca z tego potrzebę przynależności i wyobrażenia samego siebie. To wszystko ma jeden wspólny mianownik – wirtualność. Nawet komunikacja niewerbalna jest komunikacją przy pomocy aparatu i ekranu, co jest podstawą moich poszukiwań – stąd tytuł. Czemu malarstwo, dlaczego nie publikuję np. cyfrowych kolaży (choć na początku jest kolaż w Photoshopie). Sam fakt próby przemalowania zdjęcia jest zajęciem karkołomnym, długotrwałym i przede wszystkim rzadko doskonałym, zawsze pojawia się tu skaza, czynnik ludzki, jak bardzo bym się nie starał, pojawi się modyfikacja i właśnie to daje mi kontrolę nad obrazami, z których buduję moje kompozycje. Kradnę im duszę, poprzez malarstwo należą do mnie. W moim malarstwie interesuje mnie tylko to że potrafię to zrobić, czyli przemalować zdjęcie, nie interesują mnie forma i ekspresja, tego raczej szukam w obrazach, z którymi pracuję. Językiem współczesnej kultury jest cyfrowe zdjęcie, dlatego moje malarstwo właśnie do tego aspiruje; zimno i technologia, pot i łzy, kiedy to maluję, są moją słodką tajemnicą, o której wiem ja i odbiorca wystawy, gdy przystawi nos do płótna.

Sławomir Zbiok Czajkowski (ur. 1982), absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni Ryszarda Woźniaka w 2006 r.). Malarz, twórca graffiti i murali. Swoje prace prezentował w przestrzeniach miejskich i galeriach w Polsce, Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoczech. Jest laureatem głównej nagrody 9. Konkursu im.Gepperta we Wrocławiu i stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był współkuratorem wszystkich edycji Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth w BWA Awangarda. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Sławomir Zbiok Czajkowski, I read when I look
Wernisaż: 16 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 8 lutego 2015 roku
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz