• 2015-01-16

Rodzina Adamsów – dla żywych martwych i… niezdecydowanych

Jacek Mikołajczyk postanowił wystawić w Gliwickim Teatrze Muzycznym musical Rodzina Adamsów. Pierwsze przedpremierowe spektakle już 6 marca.

„Rodzina Adamsów”, reż. Jacek Mikołajczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rodzina Adamsów”, reż. Jacek Mikołajczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Morticia piękna jak sopel lodu; Gomez – obdarzony hiszpańskim temperamentem pożeracz serc, w przenośni i dosłownie… Smutna, ale demoniczna Wednesday i jej braciszek Pugsley, słodki słodyczą Kuby Rozpruwacza… Wuj Fester, o złotym sercu, anielskich oczach i zabójczych instynktach… Babcia o aparycji wiedźmy i duszy hippiski oraz ich wierny kamerdyner Lurch o gołębim sercu i ciele Golema… Uwielbiamy ich wszyscy, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie odwracać się do któregokolwiek z nich plecami. Zwłaszcza gdy nie ma świadków.

Zaczęło się od rysunków w The New Yorkerze, popularnym amerykańskim tygodniku. Później był serial telewizyjny, emitowany w latach 1964-1965. W 1991 roku powstał słynny film Rodzina Addamsów, w którym zagrali m.in. Angelica Huston, Raúl Julia oraz młodziutka Christina Ricci. Z kolei w 2010 roku Addamsowie zawędrowali na Broadway jako musical, przyciągając tłumy widzów gwiazdorską obsadą (Bebe Neuwirth jako Morticia i Nathan Lane w roli Gomeza), przebojową muzyką i lekko upiornym wdziękiem. W marcu 2015 roku – trzynastego w piątek – w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbędzie się polska prapremiera tego właśnie musicalu.

Wednesday Addams, ku zgrozie i przerażeniu domowników, zakochuje się w normalnym chłopcu. Sama ze zdziwieniem odkrywa, że dzieje się z nią coś dziwnego: zamiast wrzasku torturowanego brata woli słuchać śpiewu ptaków, a jej ulubionym kolorem w miejsce czerni staje się… róż. Członkowie rodziny Addamsów nie wiedzą, czy cieszyć się szczęściem dorastającej latorośli, czy też spróbować wyleczyć ją z niebezpiecznych fanaberii. Tymczasem Wednesday zaprasza do rodzinnego zamku rodziców swojego wybranka – Alice i Mala, typowych Amerykanów z Ohio. Jak zareagują na dziwactwa makabrycznych Addamsów? Czy uda im się spędzić noc w domostwie, w którym każda deska skrzypi jękiem potępionych dusz, a dawno umarli przodkowie czują się swobodnie jak czarownice na Łysej Górze?

Polską prapremierę Rodziny Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym wyreżyseruje według własnego tłumaczenia Jacek Mikołajczyk, przez wiele lat kierownik literacki tego teatru. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Wojciech Rodek, znany z realizacji licznych tutejszych tytułów operetkowych i musicalowych, którego jako kierownik wokalny wspomagać będzie Dominika Płonka, gliwicka wokalistka, nauczyciel śpiewu, flecistka i pedagog. Choreografię opracuje Ewelina Adamska-Porczyk, na stałe związana z wrocławskim Teatrem Capitol, choreografka m.in. słynnych muzycznych Chłopów w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Scenografię przygotuje Grzegorz Policiński, jeden z najlepszych polskich scenografów musicalowych, współrealizator m.in. warszawskich Nędzników, a kostiumy Ilona Binarsch, z której ostatnich realizacji wymienić należy m.in. My Fair Lady w Operze Śląskiej i Producentów w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Wystąpi obsada wybrana w ogólnopolskim castingu, do którego zgłosiło się ponad 450 osób.

Wśród wykonawców znajdą się znani i lubiani soliści gliwickiej sceny, m.in. Katarzyna Wysłucha, Michał Musioł i Maciej Pawlak, a także artyści gościnni związani m.in. z chorzowskim Teatrem Rozrywki: Marta Florek i Katarzyna Hołub oraz warszawskim Teatrem Roma: Marta Wiejak, Damian Aleksander i Tomasz Steciuk.

Rodzina Adamsów – musical
Reżyseria: Jacek Mikołajczyk
Kierownik muzyczny: Wojciech Rodek
Kierownik wokalny: Dominika Płonka
Choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
Obsada: m. in. Katarzyna Wysłucha, Michał Musioł, Maciej Pawlak, Marta Florek, Katarzyna Hołub, Marta Wiejak, Damian Aleksander, Tomasz Steciuk
Spektakle przedprzemierowe: 6, 7 i 8 marca 2015 roku
Prapremiera: 13 marca 2015 roku
Kolejne spektakle: 14–29 marca 2015 roku
Gliwicki Teatr Muzyczny

Dodaj komentarz