• 2015-01-16

Powstanie Warszawskie nominowane do Golden Reel Awards

Film Powstanie Warszawskie otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Golden Reel Awards przyznawanej przez Motion Picture Sound Editors. Wyniki 15 lutego.

62. Golden Reel Awards (źródło: materiały prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego)

62. Golden Reel Awards (źródło: materiały prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego)

Motion Picture Sound Editors to międzynarodowe stowarzyszanie zrzeszające filmowych reżyserów dźwięku z całego świata. Powstanie Warszawskie powalczy o nagrodę razem z takimi superprodukcjami, jak Interstellar, Birdman czy Planeta Małp.

Autorami udźwiękowienia Powstania Warszawskiego są Bartosz Putkiewicz z Cafe Ole oraz Marcin Kasiński MPSE i Kacper Habisiak MPSE z Dreamsound. Producentem filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego: Nominacja do Golden Reel Awards jest dla wielkim wyróżnieniem i cieszy nas, że naszą pracę docenili profesjonaliści z międzynarodowej branży filmowej – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i producent filmu.

Produkując Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego, oprócz pokolorowania dotąd czarno-białego materiału filmowego z 1944, zdecydowało o jego całkowitym udźwiękowieniu. Tego niesłychanie trudnego zadania podjął się Bartosz Putkiewicz, reżyser dźwięku, którego wsparli Kacper Habisiak i Marcin Kasiński z Dreamsound. Setki godzin spędzone w studiu, łowienie dźwięków miasta, powstańczej ulicy, odgłosów wystrzałów, wybuchów czy współpraca z kryminologiem odczytującym słowa z ruchu warg, to tylko część wyzwań, którym musiano sprostać. Dzięki tej pracy film z Powstania Warszawskiego po raz pierwszy w historii zabrzmiał na ekranach kin, a jego bohaterowie przemówili.

Powstanie Warszawskie zachwyciło publiczność nie tylko w Polsce (ponad 600 000 widzów), ale i na świecie. Stał się także oficjalnym polskim kandydatem do Oscara, w kategorii najlepszy pełnometrażowy dokument. Międzynarodowa wersja filmu promowana była pod angielskim tytułem Warsaw Uprising. Film został doceniony przez Amerykańskich Instytut Filmowy (AFI) – obraz zachwycił członków AFI i otworzył prestiżowy przegląd filmów europejskich AFI European Union Film Showcase w Waszyngtonie.

W produkcji Powstania Warszawskiego wzięło udział kilkaset osób – sztab specjalistów i konsultantów m.in. z dziedziny filmu i historii tacy jak: Jan Komasa, Władysław Pasikowski, Piotr C. Śliwowski, Joanna Bruhl czy Bartosz Chajdecki.

62. Golden Reel Awards
Powstanie Warszawskie – nominacja
Wyniki: 15 lutego 2015 roku
Los Angeles

Dodaj komentarz