Dwie wystawy w CSW Solvay

16 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie odbędą się równolegle dwa wernisaże: Światła miasta Diany Batruch oraz Sprawy w lesie Piotra Szczura.

Wystawy Piotra Szczura i Diany Batruch w CSW Solvay (źródło: materiały prasowe)

Wystawy Piotra Szczura i Diany Batruch w CSW Solvay (źródło: materiały prasowe)

Piotr Szczur, Sprawy w lesie

Las Piotra Szczura to hipotetyczne, półrealne miejsce. To obszar pełen tajemnic, do którego nikt nie wskaże nam drogi, bo każda prowadząca tam ścieżka jest inna. Tak naprawdę są to bowiem na wskroś osobiste, prywatne, a być może nawet intymne mikrokosmosy. W tych onirycznych lasach do głosu dochodzą głęboko ukryte uczucia, żądze i lęki. Pomiędzy drzewami, których istnienie sugerują nam wyobraźnia i pędzel malarza, na jaw wychodzą najgłębiej skrywane sekrety i tłamszone instynkty.

W lesie Piotra Szczura można stać się mordercą, zwymiotować przesyt i nieumiarkowanie hulaszczego życia, rozpasanej konsumpcji albo dać upust seksualnym frustracjom. Z drugiej zaś strony jest to miejsce sprzyjające duchowości, kontemplacji na poły religijnej, podróży do środka siebie. Jednocześnie można w nim przeżyć idylliczne, senne chwile, których wyrazem jest pełne celebracji rozczesywanie włosów, jak również rozdzierające duszę momenty pełne napięcia i dramatu. Próżno jednak szukać w przedstawionych twarzach emfazy, bólu czy cierpienia, silnie przeżywanych emocji. Zupełnie jakby dzika, żarłoczna roślinność, która ten las porasta, wydzielała z siebie słodko otępiającą woń narkotyku.

Las Piotra Szczura to dla zbłąkanego wędrowca miejsce niebezpieczne. Każdy, kto odważy się wejść na jego teren, musi pamiętać, że odnajdzie w nim tylko to, co sam ze sobą przyniesie. Nagłe skonfrontowanie z własnym, prawdziwym ja może okazać się szokujące, głęboko niepokojące i zwodnicze.

W lesie Piotra Szczura niezwykle łatwo się zgubić. Ten las zmienia wchodzącego, nigdy nie można z niego wyjść tą samą ścieżką, którą się weszło. Nie w tym tkwi jednak jego największe niebezpieczeństwo. Prawdziwa groza tego miejsca polega na tym, że zmusza wędrowca do skonfrontowania się z jego odwieczną, bezwarunkową samotnością.

(tekst: Marcin Krajewski)

Piotr Szczur – urodzony w 1987 roku w Jaśle. Absolwent Liceum Plastycznego w Krośnie. Studiował na kierunku Edukacja Artystyczna w PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku ( artystyczny dyplom licencjacki z zakresu malarstwa zrealizowany w pracowni prof. Stanisława Białogłowicza w roku 2010 ). W latach 2010-2013 kontynuował naukę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie ( dyplom z malarstwa pod opieką artystyczną dr hab. Mariusza Drzewińskiego ). Swoje malarstwo prezentował w ramach indywidualnej wystawy pt. XIV (Warszawa, 2014) oraz podczas ekspozycji zbiorowych w Lublinie, Sanoku, Krakowie, Warszawie oraz Zamościu. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Diana Batruch, Światła miasta

W moich obrazach dominuje czerń, z której wyłaniają się jaskrawe barwy, tworzące schematyczny motyw światła. Każdy obraz jest jedynie migawką całego ciągu wyobrażeń, emocji i myśli, które towarzyszą mi w obserwacji.

Ogromny wpływ na moje malarstwo ma nastrój, atmosfera i otoczenie w jakim przebywam, a później tworzę. Wpływa to na kolorystykę, temat i format moich obrazów. Nie tylko chwila obecna ma na to wpływ, ale wszystkie moje doświadczenia, przeżycia, rozczarowania, których doznaję. Twórczość to dla mnie nie tylko tu i teraz. To przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zawarta w jednym obrazie lub cyklu obrazów, przeniesiona na płótno dzięki przeżytemu zjawisku.

Tam, gdzie światła miasta odnajduję siebie…

(tekst: Diana Batruch)

Diana Batruch – urodzona w 1988 roku w Rzymie. Ukończyła studia pierwszego stopnia na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego. Autorka wystaw indywidualnych (Mój EDENburg – Kraków 2014; Diana Batruch – malarstwo – Tarnów 2014) i zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą (min. Kraków, Warszawa, Tarnów, Ostrów wlkp., Toronto, Missisauga, Hamilton, Vancouver, Nowy Jork). Obrazy w kolekcjach prywatnych.

Piotr Szczur, Sprawy w lesie
Wernisaż: 16 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Galeria Główna
Diana Batruch, Światła miasta
Wernisaż: 16 stycznia 2015 roku, godz. 19.15
Galeria Promocyjna
Wystawy czynne od 9 stycznia do 3 lutego 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Solvay
Kraków

Dodaj komentarz