• 2015-01-16

Ogłoszono nominacje do Oscarów 2015

15 stycznia zostały ogłoszone nominacje do Oscarów 2015. Aż trzy polskie filmy zostały nominowane do nagrody Akademii Filmowej, natomiast Ida otrzymała nominacje w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Zwycięzców poznamy na Gali 22 lutego.

„Boyhood”, reż. Richard Linklater (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Boyhood”, reż. Richard Linklater (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najlepszy film:

  • Birdman – Alejandro G. Iñárritu, John Lesher, James W. Skotchdopole
  • Boyhood – Richard Linklater, Cathleen Sutherland 
  • Gra tajemnic  – Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman
  • Selma – Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner, Jeremy Kleiner
  • Snajper Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper, Peter Morgan
  • Grand Budapest Hotel  Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson
  • Teoria wszystkiego – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten 
  • Whiplash – Jason Blum, Helen Estabrook, David Lancaster

Najlepsza reżyseria:

  • Alejandro G. Iñárritu – Birdman
  • Richard Linklater – Boyhood
  • Bennett Miller – Foxcatcher
  • Wes Anderson– Grand Budapest Hotel
  •  Morten Tyldum – Gra tajemnic

 Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

  • Michael Keaton – Birdman
  • Steve Carell – Foxcatcher
  • Benedict Cumberbatch –  Gra tajemnic
  • Bradley Cooper– Snajper
  • Eddie Redmayne – Teoria wszystkiego

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

  • Marion Cotillard – Dwa dni, jedna noc
  • Reese Witherspoon – Dzika droga
  • Julianne Moore – Still Alice
  • Felicity Jones – Teoria wszystkiego
  • Rosamund Pike– Zaginiona dziewczyna

Najlepszy aktor drugoplanowy:

  • Robert Duvall – Sędzia
  • Ethan Hawke – Boyhood
  • Edward Norton– Birdman
  • Mark Ruffalo – Foxcatcher
  • J.K. Simmons – Whiplash

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

  • Patricia Arquette Boyhood
  • Emma Stone – Birdman
  • Laura Dern– Dzika droga
  • Meryl Streep – Tajemnice losu
  • Keira Knightley – Gra tajemnic

Najlepszy film animowany:

  • Wielka Szóstka – Don Hall, Chris Wil­liams, Roy Conli
  • Pudłaki  – An­tho­ny Stac­chi, Gra­ham An­na­ble, Tra­vis Kni­ght
  • Jak wytresować smoka 2 – Dean De­Blo­is i Bon­nie Ar­nold
  • Song of the Sea – Tomm Moore, Paul Young
  • The Tale of the Prin­cess Ka­guya – Isao Ta­ka­ha­ta, Yoshia­ki Ni­shi­mu­ra

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

  • Ida (Polska),
  • Lewiatan (Rosja),
  • Mandarynki (Estonia),
  • Dzikie historie (Argetyna),
  • Timbuktu (Mauretania)

Najlepszy film krótkometrażowy:

  • Aya – Oded Bin­nun, Mihal Bre­zis
  • Bo­oga­loo and Gra­ham –  Mi­cha­el Len­nox, Ronan Bla­ney
  • But­ter Lamp(La Lampe au Beur­re de Yak) –  Hu Wei, Ju­lien Féret
  • Pa­rva­neh – Tal­khon Ham­za­vi, Ste­fan Eichen­ber­ger
  • The Phone Call – Mat Kirk­by, James Lucas

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

  • The Big­ger Pic­tu­re – Daisy Ja­cobs, Chri­sto­pher Hees
  • The Dam Ke­eper – Ro­bert Kondo, Dice Tsut­su­mi
  • Feast – Pa­trick Osbor­ne, Kri­sti­na Reed
  • Me and My Mo­ul­ton – To­rill Kove
  • A Sin­gle Life – Joris Oprins

Najlepszy film dokumentalny:

  • CitizenFour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
  • Szukając Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
  • Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
  •  The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
  • Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

  • Cri­sis Ho­tli­ne: Ve­te­rans Press 1 – Ellen Go­osen­berg Kent, Dana Perryc
  • Joanna – Aneta Kopacz
  • Nasza klątwaTomasz Śliwiński,  Maciej Ślesicki
  • The Reaper – Gabriel Serra Arguello
  • White EarthJ. Christian Jensen

Najlepszy scenariusz oryginalny:

  • Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo – Birdman
  • Richard Linklater – Boyhood
  • E. Max Frye, Dan Futterman – Foxcatcher
  • Wes Anderson, Hugo Guinness – Grand Budapest Hotel
  •  Dan Gilroy – Wolny strzelec

Najlepszy scenariusz adaptowany:

  • Jason Hall – Snaj­per
  • Gra­ham Moore –  Gra tajemnic
  • Paul Tho­mas An­der­son – Wada ukryta
  •  An­tho­ny McCar­ten – Teo­ria wszyst­kie­go
  • Da­mien Cha­zel­le – Whi­plash

Najlepszy dźwięk:

  • John Reitz, Gregg Ru­dloff, Walt Mar­tin – Snaj­per
  • Jon Tay­lor, Frank A. Montaño, Tho­mas Varga – Bird­man
  • Gary A. Rizzo, Gregg Lan­da­ker, Mark We­in­gar­ten – In­ter­stel­lar
  • Jon Tay­lor, Frank A. Montaño, David Lee – Nie­złom­ny
  • Craig Mann, Ben Wil­kins, Tho­mas Cur­ley – Whi­plash

Najlepszy montaż dźwięku:

  • Snaj­per
  • Bird­man
  • Hob­bit: Bitwa pię­ciu armii
  • In­ter­stel­lar
  • Nie­złom­ny

Najlepsza muzyka:

  • Ale­xan­dre De­splat – Grand Bu­da­pest Hotel
  • Ale­xan­dre De­splat – Gra ta­jem­nic
  • Hans Zim­mer – In­ter­stel­lar
  • Gary Yer­shon – Pan Tur­ner
  • Jó­hann Jó­han­ns­son – Teo­ria wszyst­kie­go

Najlepsze zdjęcia:

  • Nie­złom­ny –  Roger De­akins
  • Bird ­Man – Em­ma­nu­el Lu­bez­ki
  • Mr. Tur­ner – Dick Pope
  • Ida – Ry­szard Len­czew­ski, Łu­kasz Żal
  • Grand Bu­da­pest Hotel – Ro­bert D. Yeoman

Najlepszy montaż:

  • Joel Cox, Gary D. Roach – Snaj­per
  • San­dra Adair – Boy­ho­od
  • Bar­ney Pil­ling – The Grand Bu­da­pest Hotel
  • Wil­liam Gol­den­Berg Gra ta­jem­nic
  • Tom Cross Whi­plash

Najlepsza scenografia:

  • Adam Stoc­khau­sen, Anna Pin­nock – Grand Bu­da­pest Hotel
  • Maria Djur­ko­vic, Ta­tia­na Mac­do­nald – Gra ta­jem­nic
  • Na­than Crow­ley, Gary Fet­tis – In­ter­stel­lar
  • Den­nis Gas­sner , Anna Pin­nock – Ta­jem­ni­ce lasu
  • Suzie Da­vies,  Char­lot­te Watts – Pan Tur­ner

Najlepszy utwór:

  • Shawn Pat­ter­son – Eve­ry­thing Is Awe­so­me  – LEGO: Przy­go­da
  • John Ste­phens, Lon­nie Lynn – Glory – Selma
  • Diane War­ren – Gra­te­ful – Bey­ond the Li­ghts
  • Glen Camp­bell, Ju­lian Ray­mond – I’m Not Gonna Miss You – Glen Camp­bell: I’ll Be Me
  • Gregg Ale­xan­der, Da­niel­le Bri­se­bo­is – Lost Stars – Za­cznij­my od nowa

Najlepsze kostiumy:

  • Grand Bu­da­pest Hotel – Mi­le­na Ca­no­ne­ro
  • In­he­rent Vice Mark Brid­ges
  • Ta­jem­ni­ce lasu – Col­le­en Atwo­od
  • Mr. Tur­ner – Ja­cqu­eli­ne Dur­ran
  • Cza­row­ni­ca Anna B. Shep­pard, Jane Clive

Najlepsza muzyka:

  • Ale­xan­dre De­splat – Grand Bu­da­pest Hotel
  • Ale­xan­dre De­splat – Gra ta­jem­nic
  • Hans Zim­mer In­ter­stel­lar
  • Gary Yer­shon – Pan Tur­ner
  • Jó­hann Jó­han­ns­son – Teo­ria wszyst­kie­go

Najlepsza charakteryzacja:

  • Fo­xcat­cher – Bill Corso, Den­nis Lid­diard
  • Grand Bu­da­pest Hotel – Fran­ces Han­non, Mark Co­ulier
  • Straż­ni­cy Ga­lak­ty­ki – Eli­za­beth Yian­ni-Geo­r­giou, David White

Najlepsze efekty specjalne:

  • Ka­pi­tan Ame­ry­ka: Zi­mo­wy żoł­nierz
  • Ewo­lu­cja pla­ne­ty małp
  • Straż­ni­cy ga­lak­ty­ki
  • In­ter­stel­lar
  • X-Men: Prze­szłość, która na­dej­dzie

Oscary 2015
22 lutego 2015 roku
Dolby Theatre w  Los Angeles

Dodaj komentarz