Galicja w rękach krakowian – Muzeum Jednodniowe w MCK

Galicyjskie pamiątki rodzinne, fotografie, dokumenty. Galicja potraktowana na poważnie i z humorem. 18 stycznia w przestrzeniach krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury, w ramach jednodniowego muzeum zaprezentowane zostaną eksponaty przyniesione przez krakowian.

Muzeum Jednodniowe, plakat, MCK w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Jednodniowe, plakat, MCK w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tego dnia w zorganizowane zostanie kilka tur zwiedzania wystawy Mit Galicji z przewodnikiem (o godz. 12.00, 14.00, 16.15 w j. polskim oraz o godz. 16.00 w j. angielskim). O godz. 13.30 najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach nawiązujących do fabuły książki Galicyjska Kraina Przygód. Na podstawie fragmentów kolejnych rozdziałów książki czytanych przez jedną z bohaterek, dzieci będą ozdabiały mapy Galicji naklejkami podróżnymi z kolejnych stacji na trasie przejazdu C.K kolei im. Karola Ludwika. W ten sposób uczestnicy warsztatów odbędą tę samą podróż, co bohaterowie książki (wstęp wolny, bez zapisów, dla dzieci w wieku od 4 lat).

W Sali Panoramicznej na piątym piętrze od godziny 11.00 do 17.00 kawę serwować będzie Funky Donkey Cafe, będzie też można zapoznać się z wydawnictwami MCK dotyczącymi Galicji.

Muzeum jednodniowe to pomysł na przekształcenie przestrzeni nie będących na co dzień przestrzeniami muzealnymi, w galerię wypełnioną przedmiotami przyniesionymi przez osoby, które zwykle są jedynie gośćmi muzeum. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobne wystawy organizowane są przez wiele instytucji i mają bardzo różnorodną tematykę. Powstają coraz to nowe modele muzeów – internetowe, mówione, bez stałej siedziby. Pierwszy raz MCK zorganizowało muzeum jednodniowe w marcu ubiegłego roku, a jego temat przewodni związany był z wystawą Pamięć. Rejestry i terytoria.

Mit Galicji, Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, 10 października 2014 – 8 marca 2015 roku
Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wien Museum

Muzeum Jednodniowe Moja Galicja
Wydarzenia odbędą się 18 stycznia 2015 roku od godziny 10.00 do 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz