Julia Olech Nowak po godzinach w Przemyślu

Od 16 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu można oglądać wystawę prac Julii Olech Nowak pt. Artysta po godzinach. Freestyle. Ekspozycja odbędzie się w ramach cyklu Artyści z naszego podwórka.

Julia Olech Nowak, „Miasto – miraże” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Olech Nowak, „Miasto – miraże” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julia Olech Nowak, Artysta po godzinach. Freestyle:

Nie wiecie jak trudno być artystą po godzinach. W swojej wyobraźni na pierwszym planie masz sztukę i jesteś artystą, a w drugim, kimś zupełnie innym (zawodowo). No nie wiem a może… odwrotnie w pierwszym życiu (jak w grze komputerowej) jesteś kimś innym, a w drugim artystą? Nie chce tu dłużej rozpisywać się, jak dziwnie jest żyć w rozdwojeniu i wcielać się w dwie różne zawodowe role. Nie jest tu miejsce i czas na rozważania, jak wielu artystów musi imać się różnych profesji, aby przeżyć i jak trudno jest tak funkcjonować. Rzadko kto zastanawia się, ile wysiłku psychicznego trzeba włożyć ,żeby nie zrezygnować z twórczości i jak bardzo trzeba się mieć na baczności by w tym wszystkim nie zatracić swojej osobowości i tego co w życiu artysty jest ważne czyli pasji i twórczej weny. Oczywiście równocześnie zachowując wdzięczność, za to, że to drugie życie, pozwala artyście w ogóle być w sensie dosłownym i egzystować na tym globie. Jedno jest pewne, to podwójne życie przez wiele lat udowodniło mi, że tworzenie jest dla mnie ogromnie ważne, nie jest przypadkiem czy kaprysem, nie potrafię bez niego istnieć i zawsze niezależnie od sytuacji poświęcę mu czas.

Do niedawna w moich pracach przedmiot był pierwszoplanowym bohaterem. (…) Od kilku lat wiele się zmieniło i moje obrazy zaludniły się. Bohaterowie prac, to zazwyczaj bliskie mi osoby, ale zdarzają się i całkowicie obcy nieświadomi swojego udziału w tworzeniu ludzie, podpatrzeni i uchwyceni w jakieś CHWILI ŻYCIA. Zatrzymane na płótnie momenty: radosny bieg dziecka, łapanie promieni słonecznych na brzegu morza, buszowanie i odkrywanie.

Julia Olech Nowak – urodzona w Kielcach, od najmłodszych lat mieszka w Przemyślu. W latach 1984–1989 odbyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na wydziale Architektury Wnętrz. W 1989 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Wajdy. Stypendystka MKiS (1991–1992). W latach 2003–2004 studia podyplomowe w zakresie grafiki warsztatowej we wrocławskiej ASP, w pracowni prof. A. Basaja i prof. Anny Janusz Strzyż. Równolegle swoją pasję twórczą dzieli pomiędzy dziedzinę projektową a niezależne sztuki plastyczne. Twórczość w zakresie: malarstwa, rysunku oraz próby w zakresie grafiki warsztatowej dają jej poczucie wolności. Stara się nie ulegać modom i trendom przejawiającym się w aktualnych tendencjach w sztuce. Pozwala sobie na swobodne, własne poszukiwania i niezależny sposób myślenia i odbierania świata. Związana z przemyskim środowiskiem artystycznym ma w swoim dorobku liczne wystawy zbiorowe.

W dziedzinie designu projektuje wnętrza użyteczności publicznej, między innymi sal edukacyjnych i konferencyjnych w Ośrodku Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, przestrzeni ekspozycyjnych w Muzeum Fajek i Dzwonów w tzw. Wieży Zegarowej w Przemyślu, elementów wystawienniczych w Muzeum Histoirii Miasta Przemyśla. Jest współautorem adaptacji wnętrz Pałacu Lubomirskich w Przemyślu dla potrzeb uczelni wyższej oraz adaptacji dawnego budynku Domu Robotniczego w Przemyślu tzw. Bałtyku dla potrzeb WSPiA. Tworzy wnętrza dla potrzeb indywidualnych odbiorców.

Julia Olech Nowak, Artysta po godzinach. Freestyle
Wystawę będzie można oglądać od 16 stycznia do 3 lutego 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Dodaj komentarz