Eugeniusz Markowski między bielą a czernią

Od 28 stycznia w warszawskiej Galerii Milano będzie można oglądać wystawę obrazów i rysunków prof. Eugeniusza Markowskiego pt. Między bielą a czernią, między dobrem a złem.

Eugeniusz Markowski, „Due Persone”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Markowski, „Due Persone”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym tematem przedstawień u artysty jest człowiek. Markowski stara się zrozumieć niezmienną – mimo rozwoju cywilizacji – naturę i charakter człowieka, odkrywać jego namiętności i pasje, pokazać wady ludzi uważających się za ideał. Nikt do końca nie jest doskonały, każdy ma swoje słabości, popełnia życiowe błędy. Z drugiej strony nie ma wśród nas ludzi do końca złych- w najgorszym niegodziwcu można doszukać się dobrych cech. Markowski ukazuje często swoich bohaterów w sytuacjach niedwuznacznych, drastycznych i wstydliwych.

Prymitywizująca forma, żywa paleta barw i ekspresyjność przedstawień dodatkowo wzmacniają pożądany efekt. Malarz zdaje się mówić, że człowiek współczesny tak samo kocha, cierpi, czy nienawidzi jak ludzie pierwotni, kierują nim podobne instynkty. Nie chce być moralistą, ale zauważa pierwiastki dobra i zła w każdym z nas.

Eugeniusz Markowski – urodzony 8 listopada 1912 roku w Warszawie. W 1939 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. T. Pruszkowskiego. Malarz, rysownik, scenograf, Teatro Delli Arti, Rzym, dziennikarz, korespondent Polpressu i dyplomata, 1940-1950 charge d’affaires ambasady polskiej w Rzymie, 1950-55 charge d’ affaires w Kanadzie, profesor malarstwa ASP w Warszawie od 1970. Jego bogaty dorobek w zakresie malarstwa i rysunku był eksponowany na ponad 60 wystawach indywidualnych i około 100 wystawach zbiorowych w Polsce i na pokazach międzynarodowych.

Między bielą a czernią, między dobrem a złem
Wystawę będzie można oglądać od 28 stycznia do 14 lutego 2015 roku
Galeria Milano
ul. Waszyngtona 2a
Warszawa

Dodaj komentarz