• 2015-01-16

Badjao: niezwykły dokument o duchach z morza

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych zaprasza 22 stycznia do Świdnickiego Ośrodka Kultury na projekcję jednego z najciekawszych dokumentów ostatniego roku – Badjao. Duchy z morza i spotkanie z reżyserką filmu, Elizą Kubarską.

„Badjao. Duchy z morza", plakat (źródło: materiały prasowe)

„Badjao. Duchy z morza", plakat (źródło: materiały prasowe)

Badjao to społeczność nietypowych nomadów: ich środowiskiem naturalnym jest ocean, a woda – odwiecznym żywiołem. Dzieci Badjao szybciej uczą się pływać niż chodzić, a dorośli trudnią się łowieniem ryb, stosując trudną i niebezpieczną metodę nurkowania – tzw. free-diving. Dawniej Badjao zamieszkiwali rozległe tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją, jednak współcześnie – przez galopujący rozwój globalnej turystyki – są wypierani ze swojego naturalnego środowiska, a na miejscu ich domostw powstają luksusowe kurorty. W zderzeniu z cywilizacją często są traktowani jak intruzi, niepotrafiący przystosować się do współczesnego świata.

W filmie Elizy Kubarskiej poznajemy historię Sariego, dziesięciolatka, który uczy się nurkować pod kierunkiem swojego wuja Alexana – ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Trudna nauka staje się przyczynkiem do poznania wyjątkowej kultury Badjao – pełnej szacunku dla siły oceanu i natury. W pewnym momencie Sari staje jednak przed dylematem: czy kontynuować wymierającą tradycję swoich przodków, czy wybrać bezpieczniejszą i bardziej wygodną przyszłość w jednym z nowoczesnych kurortów?

Wyróżnikiem filmu są także wyjątkowe zdjęcia Piotra Rosołowskiego, operatora filmowego, współodpowiedzialnego za sukces Królika po berlińsku – nominowanego do Oscara w 2010 roku i reżysera Efektu domina, obsypanego nagrodami na krajowych i zagranicznych festiwalach. Badjao. Duchy z morza zostały wyróżnione podczas ubiegłorocznego Planete+ Doc Film Festival za kompozycję, nastrój, światło i ruch kamery doprowadzone do perfekcji, idealne współgranie formy i treści i piękne przesłanie.

Badjao. Duchy z morza, reż. Eliza Kubarska, pokaz filmu i spotkanie z reżyserką
22 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Sala teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych
Świdnica

Dodaj komentarz